MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook bude platiť ľuďom za to, že ich môže špehovať cez smartfón!
zdroj: maxpixel.net

Facebook bude platiť ľuďom za to, že ich môže špehovať cez smartfón!

Facebook, ako sociálna sieť, žije najmä z množstva dát, ktoré zbiera o svojich užívateľoch. Bohužiaľ pre nich, po množstve škandálov, ktorým si nedávno prešli, si na narábanie s osobnými údajmi musia dávať väčší pozor. A musia si hľadať nové cesty, ako ich budú legálne získavať.

Tentoraz prišli s novou aplikáciou Study, ktorá bude slúžiť na podrobné sledovanie užívateľa. Bude zaznamenávať aké aplikácie sú v mobile nainštalované, koľko času nad nimi jeho majiteľ strávi, aké špecifické funkcie týchto aplikácií využíva, ale aj to, v akej krajine sa práve nachádza. Na oplátku za tieto informácie ponúka Facebook finančnú odmenu.

Modrá sociálna sieť má so sledovaním užívateľov za odmenu skúsenosti už z minulosti. Len pred pár mesiacmi boli nútení odstaviť veľmi podobnú aplikáciu s názvom Facebook Research. Tá cielila najmä na tínedžerov a ich iPhony, pričom sa snažili získať hlbší prístup do telefónu, čo bolo v rozpore s pravidlami spoločnosti Apple.

zdroj: play.google.com

Zdá sa, že Facebook sa po tomto incidente poučil a nová aplikácia Study bude dostupná len pre ľudí nad 18 rokov. Nainštalovať si ju môžu len majitelia smartfónov Android, keďže tento systém umožňuje prístup aj k hlbším dátam jednotlivých užívateľov. Facebook zároveň sľubuje, že nebude zbierať žiadny konkrétny obsah ako napríklad navštívené stránky, odoslané a prijaté správy a samozrejme heslá. Žiadne z takto získaných údajov nebudú využívať na cielenie reklám. 

Zatiaľ nevieme, koľko bude Facebook svojim užívateľom platiť za prístup k ich súkromiu. Vieme ale, že aplikácia Study bude spustená len pre USA a Indiu, pričom nie každý dostane možnosť zaregistrovať sa. Takže my na Slovensku máme zatiaľ smolu.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio