MOBIL.sk MOBIL.sk

Kroky USA voči spoločnosti Huawei môžu spomaliť nástup 5G sietí
zdroj: MOBIL.sk

Kroky USA voči spoločnosti Huawei môžu spomaliť nástup 5G sietí

Kroky, ktoré podnikli Spojené štáty voči spoločnosti Huawei, zrejme ovplyvnia svet technológií ďaleko viac, než sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Rozhodnutie USA zapísať spoločnosť Huawei na čiernu listinu spoločností, nemá v modernom svete obdoby. Tento krok spustil doslova reťazovú reakciu udalostí a v posledných dňoch sa ukazuje, že jeho následky nemusia by pre Ameriku iba pozitívne. Posledné správy dokonca ukazujú, že týmto rozhodnutím môže byť negatívne poznačený celosvetový trh s technológiami.

5G siete majú v budúcnosti poriniesť až 10-násobne vyššie rýchlosti bezdrôtového internetu. Táto technológia pomôže rozšíriť nové technológie ako autá bez vodiča, pripojenie rôznych spotrebičov na internet a podobne. Pripojenie na internet by malo byť skrátka všade.

5G ilustračné
Publicdomainpictures.net

Jednou z popredných spoločností, ktoré dodávajú sieťové zariadenia a výrazne sa tým podieľajú na globálnom nasadzovaní 5G sietí, je aj Huawei. A je to práve oblasť 5G biznisu, ktorý dostal po posledných udalostiach najväčšiu ranu pod pás. Firma Huawei totiž dostala dodatočné 3 mesiace na dotiahnutie niektorých neodkladných obchodov či spoluprác. Táto výnimka končí v auguste a spoločnosti umožňuje dokomunikovať aj niektoré dôležité témy nevyhnutné pre vývoj 5G štandardu.

Americké firmy ako Intel, Qualcomm či LG Uplus sa však napriek výnimke na týchto rokovaniach nezúčastňujú. Majú totiž strach, že pokiaľ by pri rokovaniach urobili nejakú chybu, vláda spojených štátov by ich sankciovala. A tu nastáva problém. Čínska firma je členom hneď niekoľkých organizácií, ktoré stanovujú technické normy pre 5G.

Huawei nie je iba nejaká spoločnosť. Ide o giganta z mnohými dcérskymi spoločnosťami a zároveň o lídra v oblasti 5G. Jeho vylúčenie zo spolupráce na 5G sieťach zapríčiní narušenie celého projektu. Profesor práva Jorge Contreras na Univerzite v Utahu dokonca tvrdí, že pokiaľ ide o úplné vylúčenie Huawei z projektu 5G, nie je si úplne istý, či je to možné. Ak by sa aj Huawei podarilo z vývoja 5G sietí vylúčiť, 5G siete by neboli také dobré.

USA, Japonsko či Austrália sa zdržiavajú spolupráce s čínskou značkou
. Niektoré európske veľmoci ako Anglicko či Nemecko sa snažia prísť na spôsob, akým spoločnosti Huawei povoliť podnikanie na ich území bez toho, aby to narušilo vzťahy so spojencami. A napríklad Francúzsko s tým vôbec žiadny problém nemá. Ďalšími spoločnosťami, ktoré sa podieľajú na výstavbe 5G sietí sú Nokia, Ericsson, ZTE či Alcatel-Lucent.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio