MOBIL.sk MOBIL.sk

Situácia okolo spoločnosti Huawei sa naďalej vyhrocuje. Google sa obáva, Facebook zakazuje svoje aplikácie
zdroj: Pixabay

Situácia okolo spoločnosti Huawei sa naďalej vyhrocuje. Google sa obáva, Facebook zakazuje svoje aplikácie

Google bola prvou americkou spoločnosťou, ktorá na pokyn americkej vlády vyradila firmu Huawei. Neskôr sa k nej pridali aj ďalšie spoločnosti. Momentálne sa však situácia posúva do ďalšej roviny.

Google po celom slede týchto udalostí vydal upozornenie, že zákaz, ktorý USA zaviedli voči Huawei môže predstavovať národnú bezpečnostnú hrozbu. Keďže v dlhodobom horizonte možno nebude možné držať aktualizácie Androidu na vysokej úrovni tak, ako je tomu doteraz, Huawei zrejme (podľa očakávaní) siahne po vlastnom operačnom systéme založenom na Androide.

Pre Google však tento krok môže znamenať stratu trhového podielu s operačnými systémami a zároveň by tento scenár mohol oslabiť dominanciu vyspelých amerických spoločností na trhu so smartfónmi. Huawei totiž nie je len tak nejakou značkou. Jedná sa o globálne etablovanú značku, ktorej kvality si cenia desiatky miliónov ľudí na celom svete. Pri zmene kurzu by mohli Huawei v rámci dôvery aj naďalej nasledovať.

huawei_com.jpg
maxpixel.net

Celá vec má však ešte jeden rozmer. Google sa tiež bojí, že pokiaľ by inžinieri v Huawei začali uprovavovať open source systém Android k obrazu svojmu, ich verzia by mohla byť menej bezpečná. Táto obava Googlu bola uverejnená vo magazíne The Financial Times a citovala ju aj agentúra Reuters.

Spoločnosť Facebook sa medzičasom rozhodla, že už neumožní značke Huawei predinštalovávať svoje aplikácie (Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger) na nové telefóny čínskej značky. S predinštalovanými aplikáciami sa budú predávať len modely, ktoré do rozhodnutia stihli opustiť továreň.

V nasledujúcich týždňoch sa pravdepodobne dočkáme ďalších správ. Momentálne je na ťahu výrobca Huawei, ktorý väčšinou mlčí, ale určite sústredil všetky svoje zdroje na to, aby tieto problémy vyriešil. Uvidíme, kto bude nakoniec víťazom a kto porazeným.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio