MOBIL.sk MOBIL.sk

iOS 13 odstráni z našich iPhonov funkciu 3D Touch. Má to však svoju výhodu!
zdroj: developer.apple.com

iOS 13 odstráni z našich iPhonov funkciu 3D Touch. Má to však svoju výhodu!

3D Touch je technológia, ktoré je súčasťou iPhonov od roku 2015. Vtedy Apple predstavil nový iPhone 6S a jedným z najväčších lákadiel bola práve táto funkcia, vďaka ktorej displej reagoval na tlak prsta.

Technológia však nakoniec nebola ani zďaleka tak úžasná, ako ju Apple prezentoval. 3D Touch je síce pôsobivý vďaka možnostiam, ktoré ponúka, avšak vývojári aplikácií ho akoby nevedeli správne uchytiť. Výsledkom bolo to, že sme ho využívali naozaj málo v niekoľkých aplikáciách – ak teda vôbec. 

Aj samotná spoločnosť Apple si uvedomuje, že 3D Touch využívame málo a je v podstate zbytočný. Už pred nejakým časom sa hovorilo, že zvažuje jeho úplné odstránenie. To sa nakoniec potvrdilo, keď Apple vypustil prvú beta verziu iOS 13. Portál 9to5mac.com si všimol, že v ňom úplne chýba táto funkcia a žiadne z iOS zariadení ju viac nebude ponúkať. 

Pokiaľ ste si na 3D Touch už zvykli, nemusíte hneď zúfať. V iOS 13 ho jednoducho nahradí dlhšie podržanie prsta na displeji. To znamená, že ak budete chcieť spustiť napríklad Quick Actions (Rýchle akcie) z domovskej obrazovky, stačí keď nad ikonkou podržíte prst a zobrazí sa vám ponuka akcií. 

A tu sa dostávame k spomínanej výhode. Táto alternatíva funkcie 3D touch bude dostupná aj pre zariadenia, ktoré ním pôvodne vybavené neboli. Stačí, ak sú kompatibilné s čerstvo predstaveným iOS 13. 

Je trochu škoda vidieť, že tak ambiciózna funkcia nedokázala využiť svoj potenciál a nakoniec skončí zapadnutá prachom – bez toho, aby ju vôbec užívatelia mohli používať. Aj keď dlhé podržanie ponúka veľmi podobné výhody ako 3D Touch, v skutočnosti to nebude také plynulé a funkčné ako pôvodná funkcia.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio