MOBIL.sk MOBIL.sk

Aký je nový Mac Pro a prečo si z neho všetci na internete uťahujú?
zdroj: Apple, Amazon

Aký je nový Mac Pro a prečo si z neho všetci na internete uťahujú?

Apple nám začiatkom týždňa predstavil na konferencií WWDC aj nový Mac Pro spolu so špeciálnou 6K obrazovkou. Mac Pro 2019 je pre spoločnosť v mnohých smeroch prelomový a ide o extrémne výkonnú mašinu určenú len pre tých najnáročnejších užívateľov. Zároveň si zaň však Apple vyslúžil vlnu kritiky a výsmechu na internete.

Úplne nový dizajn

Apple sa rozhodol kompletne prerobiť dizajn svojho Macu Pro. Z okrúhleho čierneho počítača, ktorý, povedzme si úprimne, pripomínal svojim tvarom odpadkový kôš, na o niečo klasickejšiu a praktickejšiu „bedňu.“ Tá sa svojim dizajnom viac podobá na počítače, na ktoré sme zvyknutí. A zároveň so sebou prináša praktické výhody. Okrem lepšieho odvádzania tepla je to aj možnosť vyskladať si ho podľa seba, keďže ponúka až osem PCIe slotov pre grafické karty, zvukové karty či iné zariadenia. Už to teda nie je uzavretý systém, ale modulárny počítač, v ktorom si môžete všetko meniť.

zdroj: Apple

Spomínal som, že nový Mac Pro sa oproti predchádzajúcej generácii viac podobá na počítač. To je síce pravda... 

...avšak ešte viac sa podobá na iný predmet...

zdroj: @NathanPSI | twitter.com

Mnohým fanúšikom pripomína jeho dizajn strúhadlo a myslím si, že oprávnene. Aj preto sa v krátkom čase sociálne siete zaplnili vtipmi, ktoré na tento fakt poukazujú.

zdroj: @thebluehalf | twitter.com
zdroj: @wongmjane | twitter.com

Zareagovať sa dokonca rozhodla aj česká pobočka obchodu Ikea. Myslím, že ich copywriteri si za text v reklame zaslúžia palec hore.

zdroj: IKEA | facebook.com

Mašina so super výkonom, za ktorú si super zaplatíte

Strúhadlo, nestrúhadlo, Mac Pro je aj napriek tomu naozaj výkonná mašina. Poháňa ho procesor Intel Xeon, ktorý má v najdrahšej verzií až 28 jadier. Vnútorná pamäť môže mať až 1,5TB a o dostatočný grafický výkon sa postará Radeon Pro Vega II Duo alebo Radeon Pro 580X. V počítači môžu súčasne pracovať až 4 takéto grafické karty, takže na svoje si prídu aj tí najnáročnejší 3D dizajnéri a tvorcovia špeciálnych efektov.

Samozrejmosťou je potom niekoľko USB-C portov, dva klasické USB-A porty, dva 10Gbit/s Ethernetové porty a tiež Wi-Fi 5. Celý počítač poháňa najnovší macOS Catalina, ktorý bol predstavený spolu s Mac Pro. Keďže ide o spoločnosť Apple, asi tušíte, že cena za takýto stroj bude poriadne vysoká. Za najlacnejší Mac Pro zaplatíte v USA 5999 dolárov, pokiaľ by ste ho chceli v maximálnej možnej výbave, bude vás to stáť až 45 tisíc dolárov. V Európe to bude ešte viac. 

zdroj: Apple

Apple sa vracia do "vôd" monitorov

No a keďže takýto počítač je bez poriadneho monitora asi zbytočný, Apple nám predstavil aj svoju vlastnú obrazovku. Tá sa bude k Mac Pro pripíjať pomocou USB-C a jej cena je 5000 dolárov. Má 31,6 palcov a rozlíšenie až 6K! Apple ju nazval Apple Pro Display XDR. 

zdroj: Apple

A prečo o nej hovoríme ako o obrazovke a nie ako o monitore? Nuž, pretože na to, aby ste si ju mohli položiť na stôl si musíte dokúpiť stojan. Za ďalšiu tisícku.

zdroj: @KaamiDev | twitter.com

No a tu si už Apple doslova pýtal, aby si z neho ľudia na internete začali strieľať. Predstaviť obrazovku za 5000 dolárov a nepribaliť k nej stojan, to je niečo, čo si len tak nejaká spoločnosť nedovolí. Celé to veľmi trefne vystihuje toto meme...

zdroj: @rondinaire1 | twitter.com

Neprestrelili to trochu?

Isteže, stojan je praktický a umožňuje používateľom presne si nastaviť jej polohu tak, aby im maximálne vyhovoval. To je skvelý pokrok oproti minulosti, keď si Apple zakladal na fixných stojanoch. Môžete si meniť výšku aj sklon a dokonca ho otočiť do vertikálnej podoby, takže dostanete pomer strán podobný, ako na iPhone. Avšak, stále je to len stojan a pýtať si zaň 1000 dolárov je zrejme trochu prehnané. Čo všetky by ste namiesto neho vlastne mohli mať?

zdroj: @UniverseIce | twitter.com

A ak si ho náhodou nemôžete dovoliť, Andrew vám na Twitteri navrhuje trochu lacnejšiu študentskú alternatívu.

zdroj: @amarkham23 | twitter.com

Čo si o novom Macu Pro, 6K obrazovke a stojane myslíte vy? Napíšte nám to do komentárov alebo pridajte svoje obľúbené meme na túto tému!

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio