MOBIL.sk MOBIL.sk

App Store je monopol, tvrdia vývojári aplikácií, ktorí súdia spoločnosť Apple
zdroj: Apple

App Store je monopol, tvrdia vývojári aplikácií, ktorí súdia spoločnosť Apple

Apple má plnú kontrolu nad tým, aké aplikácie sa dostanú do jeho App Store a neskôr aj do jeho zariadení. Kontroluje každú jednou aktualizáciu a sám si určuje pravidlá. To sa niektorým vývojárom ale nepáči a myslia si, že ide o znaky nelegálneho monopolu.

Dvojica vývojárov sa rozhodla žalovať spoločnosť Apple na americkom federálnom súde. Majú pocit, že Apple má už niekoľko rokov monopol pri predaji a distribúcií iOS aplikácií. Vývojári tvrdia, že potláča inovácie, obmedzuje celkový vývoj presadzovaním prísnych pravidiel a App Store obmedzuje nákupy aplikácií. 

Nepozdáva sa im napríklad to, že Apple od vývojárov žiada ročný poplatok vo výške 99 dolárov za to, že môžu svoje aplikácie publikovať na App Store. Zároveň ale z väčšiny transakcií strháva 30 percent, čo „zabíja ich zisk“ a prikazuje, aby všetky ceny za aplikácie končili s 99. 

To, čo im ale prekáža najviac, je, že jediný spôsob, ako distribuovať aplikácie, zostáva App Store. Pokiaľ spoločnosť aplikáciu odmietne, nemajú žiadny iný spôsob, ako ju k svojim užívateľom dostať. V tom sa iOS líši napríklad od Androidu, ktorý umožňuje sťahovanie aj z iných zdrojov. Typickým príkladom je hra Fortnite, ktorú nenájdete v Google Play, ale musíte si ju stiahnuť cez oficiálnu stránku vývojárov.

Vývojári chcú, aby Apple umožnil sťahovanie iOS aplikácií aj z iných obchodov ako App Store. Myslia si, že by to zlepšilo trh vývojárov a Apple by bol zároveň nútený zlepšovať svoj vlastný obchod, aby si udržal náskok pred konkurenciou. 

Uvidíme, ako nakoniec rozhodne súd. Úprimne povedané by sme ale boli veľmi prekvapení, ak by rozhodol v prospech vývojárov. Koniec koncov, Apple si zakladá na bezpečnosti, ktorú sa im darí udržiavať aj vďaka tomu, že aplikácie môžu byť sťahované len z oficiálneho zdroja, ktorý je dobre kontrolovaný. A za 11 rokov, odkedy App Store funguje, to zákonom neprekážalo.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio