Mobil.sk Mobil.sk

Éra iTunes definitívne končí! Apple ho zrušil a nahradil modernejšími aplikáciami
zdroj: apple.com

Éra iTunes definitívne končí! Apple ho zrušil a nahradil modernejšími aplikáciami

Tohtoročná konferencia spoločnosti Apple s názvom WWDC bola nezvyčajne bohatá na novinky. Predstavil nám úplne nový operačný systém iPadOS, nové verzie svojich ďalších systémov, ultra výkonný Mac Pro, no zároveň sa rozlúčil s ikonickou službou iTunes.

Áno, spoločnosť Apple sa po 18 rokoch rozlúči so svojou aplikáciou iTunes, teda minimálne v svojich počítačoch Mac. Užívateľom umožňovala prehrávanie a správu video a hudobných súborov. Zároveň sme ju používali na synchronizáciu údajov medzi iPhonom či iPadom a počítačom. Apple teraz spravil z iTunes tri osobitné aplikácie – Podcasty, TV a Hudba. 

iTunes nebude dostupný od verzie macOS 10.15 a v skutočnosti ide o celkom očakávaný krok. Aplikácia bola populárna v dobách, keď si ľudia kupovali filmy aj hudbu na jednom mieste. Dnes sú už ale populárne rozdielne aplikácie pre každý druh súborov, presne tak, ako to funguje na iPhone. 

Nové aplikácie sú o niečo menej robustnejšie a jednoduchšie na ovládanie ako iTunes. Práve pre svoju zložitosť a neprehľadnosť bol niektorými ľuďmi kritizovaný. Hudba, Podcasty a TV pre macOS sú však intuitívnejšie a s prehľadnými navigačnými lištami. Ako už názvy napovedajú, každá jedna appka sa sústreďuje na niečo iné.

zdroj: Apple

Apple TV je služba podobná Netflixu, ktorá ponúkne exkluzívny obsah od spoločnosti, spolu so seriálmi a filmami od tvorcov ako Showtime a HBO. Podcasty budú primárne určené na prehrávanie podcastov a Apple oznámil, že zavádza novú funkciu strojového učenia, ktoré zjednoduší vyhľadávanie medzi nimi. A na záver, Hudba je aplikácia, ktorú poznajú dobre majitelia iPhonov a podobne ako konkurenčný Spotify, poskytne užívateľom prístup k množstve hudobného obsahu.

Aj keď iTunes už v nových Macoch nenájdeme, do určitej miery bude prežívať aj naďalej – v počítačoch Windows. Majitelia Windowsov ho budú stále používať na prehrávanie a prezeranie svojej hudby a filmov, ktoré si zakúpili cez služby od Apple.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio