Mobil.sk Mobil.sk

Do iPadov mieria najväčšie zmeny za posledné roky! Vďaka systému iPadOS sa ešte viac priblížia k počítatom
zdroj: Apple

Do iPadov mieria najväčšie zmeny za posledné roky! Vďaka systému iPadOS sa ešte viac priblížia k počítatom

iPady od spoločnosti Apple zaznamenali v posledných rokoch veľké zmeny. Odkedy sme sa dočkali novej rady „Pro“ spoločnosť zväčšovala veľkosť obrazovky a celkový výkon, vďaka čomu sa stále viac podobali na počítače než smartfóny. Čo ich ale stále ťahalo dole bol operačný systém iOS, ktorý je navrhnutý práve pre smartfóny. A tomu je teraz koniec!

Apple nám totiž predstavil úplne nový operačný systém navrhnutý špeciálne pre tablety s názvom iPadOS. Vďaka tomu zažijú nové aj staršie iPady najväčšie zmeny za posledné roky. Systém je stále založený na starom dobrom iOS, avšak pridáva doň nové funkcie, s ktorými sa iPady stanú ešte užitočnejšie a praktickejšie zariadenia, ktoré dokážu plnohodnotne zastúpiť prenosný počítač.

Nová domovská obrazovka

Apple zmenil usporiadanie domovskej obrazovky. Na klasickom iOS boli od seba ikonky až príliš vzdialené, kvôli čomu sme nedokázali naplno benefitovať z veľkej obrazovky. Teraz sa však na domovskú obrazovku zmestí viac aplikácií a navyše, dokážete na ňu pripojiť aj užitočné widgety.

zdroj: Apple

Multitasking, aký si veľké obrazovky zaslúžia

Multitasking, teda prácu s viac aplikáciami naraz, ponúkal už iOS. Avšak, vďaka iPadOS dostávame omnoho viac možností ako napríklad používanie tej istej aplikácie v rámci Split View. Jednoduchšie bude aj presúvanie fotografií a súborov medzi appkami. Vďaka funkcií Slide Over môžete popri hlavnej aplikácii používať aj sekundárnu, ktorá bude umiestnená na vrchu v podobe niečoho, čo vyzerá ako malý displej iPhonu. 

zdroj: Apple
zdroj: Apple

Práca s textom tak rýchla, ako s myškou

Apple zjednodušil a zrýchlil písanie a prácu s dokumentami. Text môžete označiť jednoduchým potiahnutím prstov, vďaka čomu odpadá zložité ťukanie, podržanie a snaha vyznačiť časť textu, ktorú potrebujete. Zjednodušilo sa aj samotné písanie, keďže svoju klávesnicu môžete zmeniť na veľkosť iPhonu a písať tak len jednou rukou.

zdroj: Apple

O kopírovanie a priliepanie sa starajú gestá tromi prstami. Ak ich „zopnete“ raz, skopírujete text, ak dvakrát, vystrihnete ho. Keď ich naopak spojíte, časť textu sa prilepí do dokumentu. Nové gestá dostali aj kroky späť a dopredu. Stačí vám na to potiahnuť po obrazovke tromi prstami doľava, alebo doprava. 

zdroj: Apple

Presnejší Apple Pencil

iPadOS si zamilujú aj grafickí dizajnéri. Apple Pencil je vďaka novému systému presnejší a citlivejší, ako to bolo doteraz. Applu sa podarilo znížiť odozvu na dotyk ceruzky z 20ms na 9ms, ktoré vaša myseľ len ťažko postrehne. Aj Apple Pencil dostala niekoľko zaujímavých gest. Pokiaľ chcete napríklad vyznačiť časť textu, stačí vám potiahnuť z rohu displeja a prepnete sa do režimu na označovanie. 

zdroj: Apple

Systém súborov a web ako na počítači

iPady sa k počítačom priblížia aj správou súborov. Aplikácia Súbory dostala významné zmeny, vďaka čomu môžete so súbormi pracovať lepšie a podrobnejšie, skoro tak ako na skutočnom Macu. A aby to nebolo málo, iPady budú konečne podporovať aj USB kľúče a čítačky pamäťových kariet!

zdroj: Apple

Keďže iPad doteraz fungoval na mobilnom systéme iOS, webové stránky sa mu zobrazovali ako na smartfóne. To v prípade niektorých responzívnych webov mohlo byť trochu nepraktické a viac by sme si priali zobrazenie pre počítače. A práve to nám Apple priniesol! Prehliadač Safari bude teraz zobrazovať stránky tak, ako ich uvidíte na desktopoch – to znamená so všetkými postrannými menu a iným horizontálnym obsahom, ktorý je prehľadnejší na veľkých obrazovkách.

Aktualizácia príde už čoskoro...

Tak ako všetky ostatné systémy od Apple, aj iPadOS by mal do našich iPadov prísť už na jeseň. Pravdepodobne to bude v septembri, keď očakávame predstavenie nových iPhonov. Beta verzie pre verejnosť by však mohli prísť už niekedy v júli. Dostupný bude na všetky tablety od Apple od iPadu Air 2 a novšie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio