MOBIL.sk MOBIL.sk

Čo sa stane spoločnostiam z USA, ktoré budú aj napriek zákazu spolupracovať s Huawei?
zdroj: maxpixel.net

Čo sa stane spoločnostiam z USA, ktoré budú aj napriek zákazu spolupracovať s Huawei?

Po prísnom rozhodnutí americkej vlády úplne odstaviť Huawei stratila spoločnosť väčšinu kľúčových partnerov. Popri spoločnostiach ako Intel, Qualcomm či Broadcom sa k nim otočila chrbtom aj firma Google, ktorá vlastní operačný systém Android.

Jeden kľúčový gigant však doteraz stále zostáva otázny – spoločnosť Microsoft. Tá dodáva systém Windows do notebookov od Huawei, a preto je veľmi dôležitým partnerom, bez ktorého si čínska spoločnosť poradí veľmi ťažko. Microsoft je však na rozdiel od ostatných firiem tichý a zatiaľ sa nevyjadril, ako to s ním a spoluprácou s Huawei bude.

Aj preto sa nám núka otázka, čo by sa vlastne stalo, ak by Microsoft dodával spoločnosti Huawei svoj Windows aj napriek zákazu vlády. Táto otázka sa netýka len samotného Microsoftu, ale v podstate všetkých amerických spoločností a dokonca aj zahraničných, ktoré používajú technológie z USA.

zdroj: Huawei

USA môže udeliť spoločnostiam, ktoré neposlúchnu nariadenie, tvrdé sankcie. Hovoríme o poriadne mastných pokutách, ktoré by neskôr mohli viesť k obmedzeniu exportu a v krajných prípadoch dokonca aj k trestnému stíhaniu. Export produktov aj napriek zákazu môže byť označený aj ako trestný čin, kvôli ktorému môžu skončiť predstavitelia spoločnosti vo väzení.

Aj kvôli takýmto tvrdým testom je veľmi nepravdepodobné, že by Microsoft s Huawei spolupracoval aj naďalej. A tak to je v podstate s každou americkou spoločnosťou. Nie je to o tom, že s čínskym gigantom nechcú spolupracovať. Kvôli zákazu vládou si však nemôžu dovoliť naďalej im dodávať svoje produkty, pretože penalizácie sú príliš vysoké. Pre Huawei je teda jediná nádej to, že USA na čele s Trumpom nakoniec svoje rozhodnutie zmení.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio