MOBIL.sk MOBIL.sk

Mojo Vision 14 K PPI je najmenší a najjemnejší displej na svete!
zdroj: Mojo Vision

Mojo Vision 14 K PPI je najmenší a najjemnejší displej na svete!

Najmenší (a najjemnejší) mikro displej na svete je menší ako bodka na chrbte obyčajnej lienky a hustotou pixelov poráž akúkoľvek súčasnú technológiu.

Kalifornská spoločnosť Saratoga na výstave Augmented World Expo v kalifornskom Santa Clara predstavila prototyp monochromatického displeja. Za jeho technológiou stojí projekt Mojo Vision. Ľudia, ktorí mali možnosť displej vidieť na vlastné oči, tvrdia, na jeho sledovanie bol potrebný mikroskop. Obraz sa totiž premietal na malej bodke vo veľkosti, aké mávajú na chrbte lienky.

mojo vision micro led displej
Ukážka displeja Mojo Vision 14K PPI "v akcii" / Mojo Vision

Oficiálny názov displeja je Mojo Vision 14K PPI. Jeho hustota pixelov 300-krát prekonáva aj ten najjemnejší displej na svete. Pokiaľ si to neviete predstaviť, tak to skúsime inak. Displej je tak jemný, že na ploche, ktorú zaberá vľkosť jednej červenej krvinky, sa zmestí až 15 pixelov.

mojo vision micro led displej
Displej, ktorý dokáže prehrávať obraz na veľkosti 1 mm / Mojo Vision

Displej je monochromatický (obraz premieta v modrozelenej farbe) a používa technológiu MicroLED, ktorú mnohí označujú ako nástupcu dnešných OLED a AMOLED displejov. Ale na rozdiel od nich má táto technológia oveľa väčší potenciál.

mojo vision micro led displej
Aj bežné zrnká piesku sú väčšie ako displej Mojo Vision 14K PPI / Mojo Vision

Jej možná miniaturizácia by v budúcnosti mohla značne vylepšiť zariadenia pre rozšírenú a virtuálnu realitu, nositeľné zariadenia a raz by sme sa vďaka nej mohli dočkať napríklad informačných displejov v okuliarov či šošovkách. MicroLED pixely sú totiž také malé, že po ich zhasnutí sa stávajú neviditeľnými.

mojo vision micro led displej
Porovnanie veľkosti lienky a displeja Mojo Vision 14K PPI / Mojo Vision

Veľkosť pixelov ide, samozrejme, ruka v ruke so spotrebou. MicroLED displeje spotrebujú asi len 10% energie v porovnaní s LCD displejmi a majú 5 až 10-násobne vyšší jas ako OLED displeje. Do technológie investovali už spoločnosti ako Google, HP, LG či Motorola.

zdroj: venturebeat.com, Mojo Vision

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio