MOBIL.sk MOBIL.sk

10 dôvodov, prečo sa prestať neustále pozerať na smartfón (1. časť)
zdroj: Pixabay.com

10 dôvodov, prečo sa prestať neustále pozerať na smartfón (1. časť)

Kedysi boli mobily určené hlavne na telefonovanie a písanie správ. Neobsahovali fotoaparáty, internet bol pomalý a sociálne siete neexistovali. Neovplyvňovali nás teda takým spôsobom ako je tomu dnes. Lenže časy sa zmenili a v moderných smartfónoch nosíme desiatky aplikácií, pričom mobily nám slúžia na komunikáciu na viacerých frontoch, objednávame si prostredníctvom nich služby, počúvame hudbu a robíme desiatky iných činností.

So superschopnosťami, ktoré nám smartfóny vložili do rúk však prišla aj temnejšia stránka. Sme neustále rušení, stali sa stredobodom našich životov a s tým prichádzajú aj zdravotné problémy, ktoré súčasné smartfóny svojim majiteľom priamo alebo nepriamo spôsobujú. Prinášame vám prvú časť článku o dôvodoch, pre ktoré by ste mali mobily začať ignorovať. Občas je jednoducho zdravšie sa nepozrieť, keď vám príde notifikácia.

oči kazenie očí mobily smartfony modré svetlo
Pixabay.com

1. Smartfóny kazia zrak

Ľudské oko je úžasný orgán, ktorý sa dokáže vysporiadať s kadečím, ale neustále zaostrovanie na žiariaci displej smartfónu, ktorý je vzdialený iba niekoľko desiatok centimetrov od vašich očí môže časom spôsobiť problémy so zrakom. Či je to už pálenie alebo zhoršené videnie do diaľky. V roku 2016 jedna štúdia navyše dokázala súvislosť medzi vyžarovaním modrého svetla a nespavosťou, prípadne inými poruchami prirodzených ľudských cyklov.

modre svetlo displej v tme
Pixabay.com

2. Smartfóny zle vplývajú na spánok

Ako už bolo napísané vyššie, modré svetlo, ktoré displeje vyžarujú, narúšajú naše prirodzené cykly, medzi ktorými je aj ten spánkový. Hoci sa výrobcovia snažia do mobilov umiestňovať tmavý režim alebo filtre modrého svetla, stále ide o neprirodzenú vec pre naše oči a mozog. Najlepšie by teda bolo zbaviť sa neustále pozerania sa na displej hlavne vo večerných a nočných hodinách tesne pred spaním.

rozhovor mobil na stole ludia
Pixabay.com

3. Mobily nás robia menej sympatickými pre okolie

Niekoľko štúdií potvrdilo, že rovnako ako naše oči dokážu smartfóny zničiť aj priateľstvá. Podľa jednej z nich, ktorú vypracovala University of Essex v roku 2012, že ak v spoločnosti neustále hľadíme na svoj telefón, ľudia nás môžu vnímať negatívne. Vedci vybrali náhodné dvojice, ktorých úlohou bolo 10 minút konverzovať. Polovica z nich mala viditeľný telefón a polovica ho nemala. Ľudia s mobilmi vzišli zo študie podstatne horšie.

bakterie bacteria
Pixabay.com

4. Smartfóny sú plné baktérií

Môžete si umývať ruky koľko chcete. Mobily používame v obchode, vo verejnej doprave, v reštaurácii, v práci (niektorí aj na záchode). Je na nich teda veľké množstvo baktérií a hoci si umývate a dezinfikujete ruky, skúste si spomenúť, kedy ste naposledy túto činnosť urobili so svojimi smartfónom. Myslím, že sa nemýlime, ak povieme, že väčšina z vás nikdy v živote. Smartfóny sú teda plné baktérií a cudzorodých látok. Skúste si umývať ruky častejšie a niekedy čistenie dopriať aj svojmu mobilu. Alebo ho len jednoducho neberte do rúk 200 krát denne.

depresia bolest hlavy
Pixabay.com

5. Smartfóny sú zlé pre vašu krčnú chrbticu a hlavu

Pred nejakým časom sme písali o tzv. tabletovom krku. Ide o to, že ľudská chrbtica je uspôsobená na to, aby držala hlavu vzpriamene. Pri pohľade na tablet alebo mobil však pozeráme nadol. Časom sa vám môžu stavce začať o seba trieť a problém bude na svete. Ak máte 27 a hovoríte si, že mobil používate už dlho a nič vám nie je, počkajte ešte 10 - 15 rokov, bolestiam sa však už nevyhnete. Boľavý krk alebo migrény sa môžu stať vašou každodennou morou.

Nabudúce sa pozrieme na ďalších 5 dôvodov, pre ktoré sa oplatí dať si pauzu od neustáleho hľadenia do mobilu.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio