MOBIL.sk MOBIL.sk

Máme ďalšie dôkazy o tom, že Apple a Sony pracujú na skladacích smartfónoch
zdroj: MOBIL.sk

Máme ďalšie dôkazy o tom, že Apple a Sony pracujú na skladacích smartfónoch

Je už skladací iPhone či Xperia na ceste k nám?

Popritom ako sa spoločnosť Samsung snaží vylepšiť svoj skladací model Galaxy Fold, ktorý krátko pred spustením predaja začal mať problémy s obrazovkou, sa do popredia začínajú dostávať infromácie ohľadom iných spoločností. Relatívne ticho bolo okolo Applu a Sony, ale podľa všetkého aj oni prepadli "skladacej horúčke".

U spoločnosti Apple sme v súvislosti so skladacím smartfónom po prvýkrát počuli niekedy začiatkom minulého roka. Apple totiž podal patent na skladací smartfón "véčkového" typu. Po dlhšom období ticha sa na internete objavil ďalší patent pre bližššie nešpecifikované elektronické Apple zariadenie, ktoré je vybavené ohybným displejom. Ten sa ohýba vo viacerých osiach a rôznymi smermi.

skladaci iphone apple patent
Obrázok patentu podaného na Americký patentový úrad priniesol web Patentlyapple.com

Aj keď sa skladacieho iPhonu zrejme tak skoro nedočkáme, je zjavné, že Apple sa s touto myšlienkou pohráva a vo vnútri svojich vývojivých štúdií skúša možnosti tejto kategórie smartfónov. Oveľa konkrétnejšie informácie však prichádzajú na adresu inej spoločnosti. Sony!

Server GSMArena má dobré zdroje v Číne, ktoré im prezradili podrobnosti z vývoja skladacieho smartfónu od Sony. Ten by mal niesť meno Xperia F a na trh by sa mal dostať v priebehu budúceho roka. Momentálne je síce iba v rannom štádiu vývoja, no už teraz sa vie, že by mal mať displej s uhlopriečkou 21:9, ktorá je pre japonské smartfóny typická.

skladacia sony xperia f
V zloženom stave by mala Sony Xperia F pripomínať súčasnú vlajkovú loď Xperia 1 / Sony

Displej by sa mal skladať vertikálne, takže pôjde zrejme o podobný typ zariadenia, aké má Samsung. Tu však dobré strávy nekončia. Displej by mal byť technológie OLED a malo by ísť o historicky prvý 5G model spoločnosti Sony.

Vyzerá to teda tak, že skladacie smartfóny sa nakoniec naozaj dočkajú rozkvetu, akurát to bude trvať dlhšie, než sme si pôvodne mysleli. Súčasné technológie a ani trh na nástup novej kategórie zariadení ešte nie sú pripravené. Veda však napreduje míľovými krokmi a vôbec nie je vylúčené, že napríklad v roku 2025 už bude vyše polovica predaných smartfónov skladateľná.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio