MOBIL.sk MOBIL.sk

Nový operačný systém pre smartfóny Huawei sa bude volať ARK OS
zdroj: MOBIL.sk

Nový operačný systém pre smartfóny Huawei sa bude volať ARK OS

20. mája sme sa stali svedkami toho, že spoločnosť Google odstránila výrobcu smartfónov Huawei zo zoznamu spoločností, s ktorými bude spolupracovať. Udialo sa tak na želanie americkej vlády, ktorá spoločnosť Huawei považuje za potencionálneho špióna čínskej vlády. Huawei tak musí konať na vlastnú päsť.

Hoci sa zvesti o tom, že Huawei chystá akéhosi konkurenta operačného systému Android, šírili už nejaký ten piatok, zrejme šlo len o akési pokusy spoločnosti Huawei vyvíjať alternatívny systém. Lenže po zákaze inštalovať Android od spoločnosti Google an budúce smartfóny musela spoločnosť Huawei zintenzívniť práce na vlastnom systéme.

Ten má vraj interné označenie HòngMéng OS, čo nám Google prekladač preložil ako "makro sen". Spoločnosť Huawei si však 24. mája na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) podala žiadosť o registráciu názvov HUAWEI ARK OS, HUAWEI ARK, ARK and ARK OS, čo bude pravdepodobne finálny názov vlastného operačného systému spoločnosti.

Momentálne nie je úplne isté, v akom štádiu sa vývoj systému nachádza, ale ako sme už písali vyššie, Huawei určite posilnil tím, aby sa práce na jeho dokončení urýchlili. Dobrou správou je, že ARK OS by mal podporovať aplikácie o systému Andrid a Huawei momentálne vedie rokovania s obchodom s aplikáciami Aptoide. Ide o open source alternatívu k oficiálnemu obchodu Google Play, ktorá by ho v ARK OS mohla nahradiť.

ARK OS by neskôr mal byť dostupný aj pre počítače, smart televízory či smart hodinky. Práve zámer podporvať aplikácie pre Android by mala byť jeho najväčšia výhoda oproti podobným projektom v minulosti. Alternatívne operačné systémy ako WindowsPhone, Ubuntu Touch, Firefox OS alebo WebOS pohoreli práve na nedostatku aplikácií, nemohli teda Androidu a iOSu konkurovať.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio