Mobil.sk Mobil.sk

Mladý Austrálčan hackol Apple. Myslel si, že spoločnosť mu ponúkne prácu
zdroj: MOBIL.sk

Mladý Austrálčan hackol Apple. Myslel si, že spoločnosť mu ponúkne prácu

Určite sa dá nájsť aj lepšia cesta ako naštartovať svoju kariéru.

Server ABC News informoval o veľmi bizarnom príbehu 17-ročného tínedžera z Austrálie, ktorý mal záujem pracovať pre Apple. Vraj sa dopočul o prípade v Európe, kde si spoločnosť Apple najala hackera a následne mu platila za to, že sa snažil hacknúť servery spoločnosti. Mladík sa teda rozhodol, že takúto prácu získa. Na tom by nebolo nič zlé, pokiaľ by sa nerozhodol pre trochu nekonvenčný spôsob. Prácu chcel získať tým, že hackne servery Applu a následne sa ku svojej šikovností hrdo prizná.

Po troche snahy sa mu jeho zámer skutočne podaril, čím sa následne aj pochválil, aby sa seba upozornil. Podarilo sa mu oklamať servery Apple, tie si mysleli, že je zamestnancom spoločnosti. Keď Apple zistil narušenie bezpečnosti, nahlásil to americkej FBI. Tá následne prípad posunula austrálskej federálnej polícii, ktorá mladíka našla.

hacker-1446193_1920.jpg
pixabay.com

Jeho právnik musel pred súdom vysvetľovať, že 17-ročný mladík si neuvedomoval vážnosť svojho činu a nešlo mu o poškodenie spoločnosti Apple. Hackerom sa stal už v 13 rokoch a svoje vedomosti chcel využiť v prospech Apple, len pre to zvolil nesprávnu cestu.

Sudca našťastie verziu mladého hackera prijal a ten dostal len pokutu 500 austrálskych dolárov a 9 mesiacov väzby podmienečne. Tiež ho vyzval, aby svoj talent využíval pre dobré účely. Spoločnosť Apple neskôr vydala k prípadu oficiálne stanovisko, v ktorom ubezpečovala svojich zákazníkov, že napriek útoku nebolo súkromie a dáta zákazníkov Applu nijako ohrozené.

Mladý Austrálčan by si mal uvedomiť rozdiely medzi etickými hackermi, ktorí sa po vzájomnej dohode s firmami snažia hľadať bezpečnostné trhliny v ich systémoch, a tzv. black-hat hackermi. Tí sa nabúravajú do systémov na vlastnú päsť a ich činy budú vnímané vždy ako zločin, nie ako hrdinstvo.

zdroj: abc.net.au

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Fun rádio