Mobil.sk Mobil.sk

Na internete sa predáva notebook so šiestimi najnebezpečnejšími vírusmi sveta za šialene veľkú cenu
zdroj: thepersistenceofchaos.com

Na internete sa predáva notebook so šiestimi najnebezpečnejšími vírusmi sveta za šialene veľkú cenu

Ľudia sa zvyčajne snažia počítačovým vírusom vyhýbať a platia spoločnostiam za softvéry, ktoré ich pred nimi dokážu ochrániť. Notebook s názvom „Pretrvávanie chaosu“ je však presným opakom. Nachádza sa v ňom hneď niekoľko vírusov a majiteľ ho chce vydražiť za viac ako milión eur.

Do aukcie ho dal internetový umelec Guo O Dong a sám ho nazýva umeleckým dielom. Nazval ho „The Persistence of Chaos“ a ide o notebook, v ktorom sa nachádza šesť najnebezpečnejších vírusov sveta. Jeho hlavným cieľom bolo preniesť abstraktné hrozby digitálneho sveta do fyzickej veci. 

„Myslíme si, že veci, ktoré sa dejú v počítačoch, nás vlastne nemôžu ovplyvniť,“ povedal Guo pre portál The Verge. „V skutočnosti je to ale absurdné. Vírusy, ktorí ovplyvňujú elektronickú sieť alebo verejnú infraštruktúru môžu spôsobiť priame škody.“

zdroj: thepersistenceofchaos.com

Notebook v aukcií je 10,2 palcový Samsung NC10-14GB, ktorý bol predstavený pred viac ako desiatimi rokmi. Šesť vírusov, ktoré sa v ňom nachádza, spôsobili v minulosti finančné škody vo výške spolu 95 miliárd dolárov. Samotný notebook je izolovaný a zabezpečený tak, aby sa vírusy ďalej nešírili. Majiteľ by ho ale rozhodne nemal pripájať na sieť ani doň vkladať USB kľúč. 

Nachádza sa v ňom vírus ILOVEYOU z roku 2000, ktorý sa šíril prostredníctvom emailov a zdieľaných súborov. Na prvý pohľad vyzeral ako ľúbostný list, avšak do počítača nainštaloval škodlivý kód. Ďalší vírus s názvom MyDoom pochádzal od ruských e-mailových spamerov a bol jedným z najrýchlejšie rozširujúcich sa malwarov, ktorý spôsobil 38 miliardové škody. Ďalšie vírusy sú SoBig, DarkTequila, Black Energy a WannaCry.

zdroj: wikipedia.org

Práve WannaCry je podľa umelca perfektný príklad toho, ako môžu digitálne útoky spôsobiť fyzické škody. Anglickej národnej zdravotnej službe spôsobil škody vo výške 100 miliónov dolárov a viedol k zrušeniu desiatok tisícov zarezervovaných termínov doktorov. Nenarušil tak len digitálnu bezpečnosť, ale spôsobil aj škody mnohým pacientom, ktorí sa u lekárov objednali. 

Najnebezpečnejší notebook sa aktuálne draží. V čase písania tohto článku prekonala najvyššia ponuka 1,2 milióna dolárov, čo je v prepočte milión eur. Ak by ste náhodou mali po ruke jeden milión a chceli mať tento „katalóg najnebezpečnejších vírusov“ doma, dražba prebieha na stránke thepersistenceofchaos.com.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Fun rádio