MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia oživuje fotografie a umelecké diela
zdroj: Egor Zakharov / YouTube

Umelá inteligencia oživuje fotografie a umelecké diela

Umelá inteligencia a strojové učenie zažívajú v tejto dobe rozmach. Momentálne síce môžeme výsledky týchto technológií vidieť väčšinou iba vo forme pokusov, no raz sa určite stanú našou každodennou súčasťou.

Jedna z posledných správ webu TechCrunch je venovaná umelej inteligencii, ktoré privádza k životu fotografie známych ľudí a umelecké diela. Otvárajú sa tak nové možnosti v oblasti animácie statických objektov. Technológia síce nie je perfektná, no netreba zabúdať, že zatiaľ je iba v plienkach. Napriek tomu dokáže vzbudiť úžas.

umela inteligencia
Egor Zakharov / YouTube

Celá metóda je zdokumentovaná výskumným centrom Samsung AI Center. Tento proces umiestni tvárové značky na tvár zdrojovej osoby (akákoľvek rozprávajúca osoba) a jej dáta prenesie na cieľovú tvár, ktorou môže byť fotografia či umelecké dielo. Následne začne cieľová tvár robiť presne to, čo robí zdrojová osoba.

Výskumníci dokonca dokážu prinútiť tvár v jednom videu, aby robila to, čo robí tvár na druhom videu. Táto metóda si však vyžaduje dostatočné množstvo dát tvorené videom aspoň o dĺžke jednej až dvoch minút pre analýzu. Výskumné centrum Samsungu v Moskve však v tomto prípade ukazuje možnosť technológiu aplikovať na tvár na jedinej fotografii. Sú tu tiež badateľné rozdiely v mimike podľa toho, koho tvár na animovanie použijete.

Ľudia podieľajúci sa na tomto projekte prízvukujú, že momentálne je táto technológia schopná rozpohybovať iba tvár obrázku, Mona Lisa napríklad nedokáže lusknúť prstami. No akýkoľvek obrázok, selfie či maľbu, na ktorej sa nachádza tvár, dokáže oživiť relatívne spoľahlivo. Uvidíme však, čo nám prinesie budúcnosť. Po rokoch vývoja by sme sa mohli dočkať plne animovaných diel z minulosti alebo virtuálnych asistentov, ktorí budú na nerozoznanie od bežných ľudí.

Egor Zakharov / YouTube

V minulosti sme už písali o múzeu Salvadora Dalího, v ktorom vás bude sprevádzať sám autor. Jeho podoba bola vytvorená práve týmto spôsobom.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio