MOBIL.sk MOBIL.sk

Podľa štúdie je Facebook pred voľbami do EÚ parlamentu plný falošných správ
zdroj: MOBIL.sk

Podľa štúdie je Facebook pred voľbami do EÚ parlamentu plný falošných správ

Milióny používateľov Facebooku bolo vystavených dezinformáciám, trvrdí nezisková advokátska skupina Avaaz.

Napriek snahe Facebooku bojovať proti dezinformáciám a falošným správam je sociálna sieť nimi doslova zaplavená. Odhalila to štúdia nezávislej advokátskej skupiny Avaaz. Posledné tri mesiace výskumníci Avaaz našli 550 stránok a skupín spolu s 328 profilmi, ktoré podľa všetkého šírili dezinformačné správy v Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Poľsku či Španielsku. Avaaz tieto profily nahlasoval priamo sociálnej sieti. Tá stiahla 77 stránok a skupín a tiež 230 profilov.

V posledných troch mesiacoch však tieto profily a skupiny šírili nepravdivé správy, ktoré boli vzhliadnuté celkovo 533 miliónov krát. Škodu teda tak či tak narobili. Tieto zistenia tak otvárajú otázku, či je boj Facebooku voči dezinformáciám vôbec nejako účinný.

facebook vymazať
MOBIL.sk

"Veľkosť a sofistikovanosť týchto sietí z nich robí zbrane hromadného ničenia pre demokraciu a práve teraz sú priamo namierené na Európu," uviedol vo vyhlásení Christoph Schott, riaditeľ kampane v Avaaz. "Najviac znepokojujúce je, že sme akurát zaškrabli do povrchu. Mohlo by tam toho byť oveľa viac." Voľby do EŮ parlamentu sa budú konať od 23. do 26. mája 2019, na Slovensku je 25. mája (v sobotu).

Avaaz sa snaží na Facebook zatlačiť, aby tieto chybné informácie, ktoré sa prostredníctvom siete šíria, napravil systémom overovania faktov a priamym informovaním o pravých skutočnostiach. 53-stranová správa hovorí o tom, že ľudia za dezinformačnými skupinami používajú rôzne taktiky. Jednou z nich je napríklad zmena názvu skupiny po tom, čo tento človek nadobudne dostatočne silnú základňu ľudí na úplne iný obsah. Stránky, ktoré tieto správy šírili, propagovali napríklad rasizmus, nacionalizmus a šírili tiež anti-migračné nálady.

Facebook sa napriek výzve zatiaľ k celej veci nevyjadril. "Dezinformácie sa používajú na oklamanie ľudí a posilňovanie hnevu či nedôvery v našej politike. Znepokojujúce je, že tento týždeň uvidíme vplyv (dezinformácií) vo voľbách do Európskeho parlamentu," povedal Schott. O téme informoval web Cnet.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio