MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei má plán B! 6 faktov o ich vlastnom operačnom systéme, ktorý by nahradil Android
zdroj: Hauwei (upravené)

Huawei má plán B! 6 faktov o ich vlastnom operačnom systéme, ktorý by nahradil Android

Iste ste zachytili informáciu o tom, že Huawei má aktuálne vážne problémy a môže prísť o operačný systém Android a celkovo služby od Google. To ale ešte nemusí nutne znamenať, že Huawei ako výrobca smartfónov skončí. Čínsky technologický gigant má totiž v rukáve plán B, ktorý je pripravený vytiahnuť v najhoršom prípade. Ide o vlastný operačný systém, ktorý nahradí aktuálne používaný Android. My sa teraz pozrieme na všetky informácie, ktoré o ňom vieme.

1. Systém sa interne nazýva HongMeng OS

Podľa informácií z Global Times sa operačný systém od Huawei interne nazýva HongMeng OS. Citovali tri rôzne čínske médiá, ktoré ho takto nazývajú. Stále je ale možné, že ide len o interný názov, ktorý sa v prípade uvedenia na medzinárodný trh, zmení.

zdroj: Huawei

2. Huawei na ňom pracuje od roku 2012

Spoločnosť sa na najhorší scenár pripravuje už dlhšie. HongMeng OS nie je žiadny na rýchlo vyrobený systém, pretože Huawei na ňom údajne pracuje už od roku 2012 – teda sedem rokov. 

3. Systém by mohol podporovať smartfóny, tablety aj počítače

Huawei aktuálne využíva systém Android pre svoje smartfóny a tablety, zatiaľ čo notebooky fungujú na Windowse. Tak, ako Android, aj Windows pochádza od americkej firmy, preto sa Huawei pripravoval aj na to, že by ho do svojich notebookoch ďalej nemohol inštalovať. Ich vlastný systém by preto mal podporovať smartfóny, tablety aj počítače.

zdroj: Huawei

4. Pred spoločnosťou stojí jedna naozaj veľká výzva

Samotný vývoj operačného systému nie je pre tak veľkú spoločnosť ako Huawei, žiadny veľký problém. V prípade, že by ho naozaj vypustili do sveta, stojí pred nimi omnoho väčšia výzva a to vytvoriť funkčný ekosystém s dostatočnou podporou aplikácií. Práve na tom zlyhal napríklad Windows Phone. Trh so smartfónmi od Microsoftu bol malý a vývojári naň preto nevyrábali dostatočne veľa aplikácií. Naopak, ľudia si smartfóny s Windowsom nechceli kupovať, pretože naň existovalo málo aplikácií. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa Huawei bude musieť dostať.

5. Aj preto spraví Huawei všetko pre to, aby tento plán B nemusel použiť

Sám riaditeľ spoločnosti Huawei, Richard Yu, povedal, že aj keď pripravujú záložný systém, stále je to len plán B. „Samozrejme by sme si priali naďalej spolupracovať so systémami od Google a Microsoftu,“ povedal. Aj v posledných správach sa Huawei vyjadril tak, že sa Androidu neplánuje vzdať a naďalej chce s týmto open source systémom pracovať. 

zdroj: wikipedia.org

6. Na druhej strane, čínsky trh by to až tak neobmedzilo

Príchod nového operačného systému by narobil najväčšie problémy na ostatných trhoch, mimo Číny. Tu totiž platí zákaz používania Play Store a aplikácií od Google. Číňania teda dostávajú smartfóny od Huawei bez najväčšieho obchodu s aplikáciami pre Android. Nie sú na ne zvyknutí a zmena operačného systému z Androidu na HongMeng OS by ich tak nezasiahla. Naopak, v ostatných častiach sveta je Obchod Play obľúbený a mnoho užívateľov si bez neho svoj smartfón nevie predstaviť.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio