MOBIL.sk MOBIL.sk

Instagramu unikli na internet osobné dáta 49 miliónov influencerov
zdroj: publicdomainpictures.net

Instagramu unikli na internet osobné dáta 49 miliónov influencerov

Neprejde mesiac, aby sme sa nedočítali o nejakom úniku informácií. Tentoraz sa to "podarilo" Instagramu. Unikli mu dáta o 49 miliónoch influencerov, celebrít a profilov značiek.

Výskumný analytik Anurag Sen našiel narastajúcu databázu instagramových influencerov, ktorá obsahuje lokácie, bio informácie, telefónne čísla či verifikačné statusy. Databáza je dostupná cez AWS (Amazon Web Services) bez akéhokoľvek hesla.

Server TechCrunch neskôr prišiel na to, že databáza patrí indickej agentúre ChtrBox, ktorá platí influencerom za posty. Databáza tiež obsahovala kalkulácie, aké čiastky je vhodné platiť influencerom na základe ich počtu sledovateľov. Akonáhle bola správa uverejnená, ChtrBox túto databázu z internetu stiahol. Instagram medzitým vydal vyhlásenie ohľadom celej veci.

instagram.jpg
pxhere.com

"Prešetrujeme či tretia strana uchovávala dáta Instagramu správne so súladom s našimi pravidlami. Nateraz nie je jasné, či emaily a telefónne čísla pochádzali priamo z Instagramu. Možnosť, že tretia strana nenarábala s dátami správne, berieme vážne, čo je dôvodom, prečo sa snažíme pracovať rýchlo a pochopiť, čo sa vlastne stalo."

Sociálna sieť Instagram v minulom roku sprísnil svoje API (rozhranie pre programovanie aplikácií), aby zabránil úniku dát. Nie je preto jasné, ako sa agentúra dostala k niektorým citlivým údajom influencerov. Sociálne siete by konečne mali začať brať súkromie používateľov vážne, pretože práve cez influencerov k nim tečie nemalé množstvo financií a dôležitú rolu v tomto celom hrajú aj ľudia, na ktorých je táto reklama zacielená. Bez všetkých týchto ľudí môžu mať sociálne siete problém prežiť.

Najnovšie z kategórie: Instagram

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio