MOBIL.sk MOBIL.sk

Koniec Androidu na smartfónoch Huawei: Ako ma to ovplyvní, ak vlastním ich mobil?
zdroj: Androi, Huawei

Koniec Androidu na smartfónoch Huawei: Ako ma to ovplyvní, ak vlastním ich mobil?

Huawei čakajú ťažké časy. Po tom, čo sa táto čínska spoločnosť dostala na čiernu listinu v USA kvôli údajnej špionáži vládou, s ňou viaceré americké spoločnosti odmietli spolupracovať. Ten najväčší problém pre nich je firma Google, ktorá vyrába operačný systém Android použitý v ich smartfónoch.

Google vylúčil Huawei z partnerského programu Android, čo znamená, že nebude mať prístup k aplikáciám a službám. Samotný Android je open source, čo znamená, že Huawei ho bude môcť naďalej používať. Budúce smartfóny Huawei však nebudú mať prístup k oficiálnemu obchodu Google Play a tiež k jeho aplikáciám ako YouTube, Mapy či Disk.

Čo to ale celé znamená pre majiteľov už existujúcich smartfónov Huawei?

Pokiaľ vlastníte mobil tejto značky, zrejme vás najviac zaujíma to, ako vás táto veľká kauza ovplyvní. Môžeme vás upokojiť. Vylúčenie z partnerského programu ešte neznamená, že si odrazu nebudete môcť inštalovať nové aplikácie a dostávať aktualizácie systému od Google. 

Vaše zariadenie je totiž certifikované balíkmi Compatibility Test Suite (CTS) a Vendor Test Suite (VTS). Vďaka tomu by Google mal umožňovať sťahovanie aplikácií z Obchodu Play a to aj bez funkčnej zmluvy so samotným Huawei. 

zdroj: Huawei

O niečo problematickejšie to už bude s aktualizáciami. Huawei síce vyhlásil, že aj naďalej bude poskytovať bezpečnostné aktualizácie na smartfóny a tablety značiek Huawei i Honor, avšak zrejme budú oproti ostatným výrobcom znevýhodnení. 

Pri vydávaní nových updatov a bezpečnostných záplat Google spolupracuje s výrobcami Android zariadení. Približne mesiac pred zverejnením novej verzie im ju odošle, aby mali dostatočne veľa času skontrolovať ju a prispôsobiť vlastným nadstavbám. K Huawei sa ale nová verzia dostane až v momente, keď ju Google oficiálne zverejní. To znamená, že aj keď sa bezpečnostné aktualizácie na váš smartfón dostanú, zrejme budú oneskorené. Bohužiaľ, ak sa objaví vážna bezpečnostný chyba v kóde Androidu, zariadenia Huawei môžu zostať niekoľko dní až týždňov vystavené riziku.

zdroj: Huawei

A čo nové verzie Android?

Otázkou je aj to, či zariadenia Huawei v budúcnosti dostanú nové verzie Androidu. Šéfredaktor portálu XDA-developers.com, Mishaal Rahman, si myslí, že najbližší Android Q by ešte do aktuálnych smartfónov mal prísť. V prvom rade ide o open source verziu, takže Huawei ju môže použiť aj bez zmluvy s Googlom. Navyše, Google už zrejme stihol s Huawei zdieľať väčšinu zdrojového kódu a on s najväčšou pravdepodobnosťou pracuje na implementácií do svojich smartfónov. To znamená, že ak máte novší mobil, na ktorý pôvodne Huawei plánoval priniesť Android Q, s najväčšou pravdepodobnosťou sa ho aj dočkáte. 

O niečo problematickejšie to už môže byť s Androidom R, ktorý Google vypustí v roku 2020. Keďže Google im svoj kód neposkytne pred oficiálnym uvedením, budú výrazne znevýhodnení a aktualizáciu budú môcť vydať podstatne neskôr ako konkurenti.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio