MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia verzus ľudský rozum. Začína v tomto súboji človek ťahať za kratší koniec?
zdroj: pixabay.com

Umelá inteligencia verzus ľudský rozum. Začína v tomto súboji človek ťahať za kratší koniec?

Ak sa v minulosti povedalo "umelá inteligencia" (UI), väčšina ľudí si predstavila nejakú scénku zo StarWars alebo Star Treku. V dnešnej dobe je nám však umelá inteligencia oveľa bližšie. Nosíme ju vo svojich smartfónoch a používame ju, aj keď si to možno neuvedomujeme. Technologickí vizionári však upozorňujú, že čím viac sa bude umelá inteligencia zlepšovať, tým viac by sme sa mali mať na pozore.

Zakladateľ spoločností Tesla, PayPal či SpaceX, Elon Musk, spolu s profesorom Stephenom Hawkingom varujú, že umelá inteligencia by mohla byť pre ľudstvo a jeho osud najväčšou hrozbou.

"Ľudstvo riskuje vyvolávaním démona umelej inteligencie," hovorí Elon Musk.

Obaja vizionári sa zároveň zhodujú na tom, že umelá inteligencia môže byť veľmi prospešná v oblastiach ako medicína alebo starostlivosť, pretože je schopná pristupovať k väčšiemu množstvu informácií než ľudská myseľ, dokáže v jednom momente spracúvať podstatne väčšie množstvo dát a je schopná sa sama učiť a tým pádom sa časom vylepšovať. Určite sa pýtate sami seba, čo je v tom prípade temnou stránkou umelej inteligencie. Musk a Hawking v tom majú jasno. Práve schopnosť učiť sa. Táto jej schopnosť by podľa nich mala byť prísne regulovaná, inak sa môže stať väčšou hrozbou ako svetový jadrový konflikt. Možno sa vám to zdá byť trochu pritiahnuté za vlasy. Pozrime sa však na pár faktov.

Stroje víťazia

Len pred pár týždňami sa umelej inteligencii OpenAI, ktorú vytvorili ľudia Elona Muska, podarilo poraziť ľudských hráčov v hre Dota2. Poviete si, nič svetoborné, veď stroj už mnohokrát porazil človeka napríklad v šachu. Dota2 je ale omnoho komplexnejšia hra. Najprv nechali hrať UI samú proti sebe a neskôr ju pustili na človeka, kde mohla využiť všetky svoje nazbierané dáta. A využila ich.

Stroje si vytvárajú jazyky

Spoločnosti ako Apple, Facebook alebo Google vo svojich službách využívajú UI už celkom bežne. Najčastejšie sa s ňou stretneme pri hlasových asistentoch a moderných prekladačoch jazykov, ktoré sú dnes schopné vnímať celý kontext vety, nielen prekladať jednotlivé slová a frázy. A aj keď preklady nie sú dokonalé, časom by sa to práve vďaka schopnosti učiť sa malo zlepšiť. Zaujímavá vec v tejto oblasti sa podarila práve Facebooku. Inžinieri vytvorili dva boty (softvérový robot, ktorý dokáže viesť komunikáciu) a nechali ich rozprávať sa medzi sebou. Tie si po čase vytvorili vlastný jazyk na báze anglických slov, ktorý inžinieri neboli schopní rozlúštiť, a tak boty pre istotu vypli. Toto je prepis ich konverzácie:

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me
Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me
Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i i i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice: balls have 0 to me to me to me to me to me to me to me to me to
Bob: you i i i everything else . . . . . . . . . . . . . .
Alice:
balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to

Robotický pes skáčuci cez prekážky

Na pohľad iba zlátanina náhodných slov, ale roboty slovám a vetnej skladbe vytvorili iný význam. Ďalší tím Facebooku zas vytvoril boty, ktorý sa naučil klamať. Dostal zadanie a bol schopný klamať, aby od druhej strany v konverzácii dosiahol, to čo mal. Inžinieri nevedia či sa to naučil od ľudí alebo šlo len o nejakú náhodu. Každopádne, keď bot videl, že taktika funguje, použil ju opäť.

Ide o malé víťazstvá strojov, ale každá evolúcia niekde začína. Ani dinosaury v minulosti určite nepredpokladali, že potomkovia tých malých chlpatých cicavcov, ktoré sa im plietli pomedzi nohy, raz budú dominovať planéte, zatiaľ čo jašterice, potomkovia dinosaurov, sa budú pre zmenu pliesť pod nohy práve ľuďom.

Ľudia radi experimentujú a zdokonaľujú veci. A pokiaľ by raz v budúcnosti vytvorili umelú inteligenciu, ktorá by bola schopná sa vyvíjať rýchlejšie, než je ľudský mozog schopný chápať, ktorá sa je zároveň schopná rovnakým tempom učiť nové veci a rozširovať svoju databázu, stačilo by, aby to jednoducho chvíľu držala v tajnosti a klamala. A z toho by sme neskôr ako rasa mohli mať vážny problém.

Aby sme nemali patetický záver, pozrite si časť Simpsonovcov, kde Liza vytvorila CONRADa, umelú inteligenciu, ktorá má predpovedať negatívne dopady zverejňovania rôznych fotografií na sociálnych sieťach. Mimochodom, takáto aplikácia už existuje. Volá sa Cornea a pomôže vám s výberom tých najlepších fotografií pre váš Instagram alebo Facebook.

Sťahujte aplikáciu Cornea na Apple App Store!

Sťahujte aplikáciu Cornea na Google Play!

zdroj: youtube.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio