MOBIL.sk MOBIL.sk

AKTUALIZOVANÉ: Spoločnosť Google vypovedala zmluvu výrobcovi Huawei! Znamená to koniec Androidu v ich smartfónoch?
zdroj: MOBIL.sk

AKTUALIZOVANÉ: Spoločnosť Google vypovedala zmluvu výrobcovi Huawei! Znamená to koniec Androidu v ich smartfónoch?

Spoločnosť Huawei je najhodnotnejšou čínskou spoločnosťou a jej produkty zbožňujú ľudia po celom svete. O to viac dnes prekvapila informácie, že spoločnosť Google v Amerike vypovedala firme Huawei licenciu na operačný systém Android. Čo to pre používateľov znamená?

Spoločnosť Huawei to začala mať v Amerike zložité po tom, čo si ju administratíva prezidenta Donalda zobrala na mušku. Spoločnosť obviňujú z toho, že by sa jej produkty ako smartfóny mohli zúčastňovať na čínskej špionáži. Hoci spoločnosť sama tieto tvrdenia dementovala v oficiálnych vyhláseniach, situácia sa zhoršila, keď prezident Trump americkým úradom odporučil nepoužívať produkty od Huawei.

Čínsky gigant sa jednoducho v Amerike dostal na čiernu listinu a prináša to so sebou ďalšie dôsledky. Spoločnosť Google sa totiž rozhodla vylúčiť Huawei z partnerského programu Android. To značí, že spoločnosť nebude mať prístup k službám a aplikáciám od Google. Huawei skrátka nebude môcť inštalovať Google Play a appky, ktoré obchod obsahuje na svoje budúce zariadenia. Toto blokovanie sa bude dotýkať aj subznačky Honor. Informovala o tom agentúra Reuters.

fotakhuawei.jpg
Huawei

Pre upokojenie situácie Google vyhlásil, že existujúci používatelia smartfónov Huawei budú môcť služby Googlu používať aj naďalej. Tento zákaz však môže znemožniť ďalšie aktualizácie aplikácií. Huawei tiež bude vylúčený z ztestovacieho beta programu pre Android a ako výrobca už nebude dostávať testovacie verzie systému. Ak bude chcieť do svojich smartfónov inštalovať systém Android, bude si musieť počkať na jeho oficiálne vydanie a použiť ho následne, čo ho oproti konkurencii tiež dosť znevýhodní.

Jedinou možnosťou Huawei je teda navrhnúť si svoj vlastný operačný systém (na čom firma vraj už dlhšiu dobu pracuje), ktorý sa bude podobať Androidu, pretože používatelia Huawei smartfónnov sú skrátka zvyknutí na Android. Horšie to bude so znemožnením nainštalovať Google aplikácie. Huawei síce na smartfónoch dodáva aj appku AppGallery s vlastnými aplikáciami, ale tá ich obsahuje podstatne menej než obchod Play Store.

Výrobcu Huawei teda rozhodne čakajú ťažké časy. Doteraz totiž bolo používanie aplikácií od Google zakázané len na území Číny, kde zákaz vydala čínska vláda. Zákaz zo strany Google je však veľkou ranou pod pás a dotkne sa používateľov nielen v USA, ale v podstate na každom trhu, kde sú smartfónu Huawei a Honor predávané s predinštalovanými službami Google. Hoci zatiaľ žiadny štát na svete nepredložil dôkazy o tom, že Huawei do svojich smartfónov vkladá softvérové zadné vrátka pre špionáž, krajiny sa pred čínskym technologickým gigantom majú na pozore.

Situáciu budeme pozorne sledovať a pokiaľ sa objaví oficiálne stanovisko od Huawei, určite článok aktualizujeme.

AKTUALIZOVANÉ:

K situácii sa vyjadrila samotná spoločnosť Google a ľudia stojaci za operačným systémom Android.

Google:

„Dodržiavame vládne nariadenie a vyhodnocujeme jeho dôsledky. Pre používateľov našich služieb Google Play a bezpečnostnej ochrany Google Play Protect: Naďalej budú fungovať na existujúcich zariadeniach od Huawei.“

Android:

„Ohľadom otázok používateľov Huawei v súvislosti s našimi krokmi napĺňajúcimi nariadenie americkej vlády: Ubezpečujeme vás, že zatiaľ čo napĺňame všetky nariadenia americkej vlády, služby ako Google Play či Google Play Protect budú naďalej fungovať na vašom aktuálnom zariadení Huawei.“

Spoločnosť Huawei poskytla oficiálne vyjadrenie k celej veci. „Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

Pre používateľov to znamená, že pokiaľ ste si už zakúpili alebo si plánujete zakúpiť smartfón značky Huawei, všetko by malo byť po starom a Huawei bude aj naďalej prinášať aktualizácie systému ako aj služby od Google. Celá záležitosť sa bude dotýkať najmä budúcich modelov, kde sa spoločnosť Huawei bude musieť kvôli nariadeniu americkej vlády rozhodnúť rozhodnúť, aký zvoliť ďalší postup. Aby tým neutrpeli používatelia a spoločnosť sama.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio