MOBIL.sk MOBIL.sk

Google sleduje takmer všetko, čo si kúpite cez internet! Na tejto stránke to všetko nájdete
zdroj: pixabay.com

Google sleduje takmer všetko, čo si kúpite cez internet! Na tejto stránke to všetko nájdete

To, že Google sleduje pomaly každý náš krok na internete, už zrejme nikoho z nás neprekvapí. Vedeli ste ale, že táto spoločnosť vie aj to, čo presne ste si kedy kúpili?

Áno, technologický Gigant si okrem iného zaznamenáva aj naše online nákupy (v niektorých prípadoch dokonca aj offline). Tieto informácie získava na základe e-mailov, ktoré vám prídu na váš Gmail účet. 

Čo je zaujímavé, všetky tieto nákupy si môžete spätne pozrieť. Google to umožňuje na stránke Nákupy. V mojom prípade spoločnosť zaregistrovala len niektoré z nich. Mohol som si pozrieť nakúpené položky z čínskych obchodov ako Ebay, ale aj niektorých slovenských e-shopoch s elektronikou. 

Nakúpené položky som si mohol pozrieť až do roku 2015 – približne vtedy som si svoj Gmail účet vytvoril. To znamená, že nástroj na sledovanie našich nákupov má Google už minimálne niekoľko rokov. 

zdroj: myaccount.google.com

Portál The Verge sa na túto doteraz neznámu funkciu spýtal priamo spoločnosti. „Aby sme vám uľahčili zobrazovanie a sledovanie vašich nákupov, rezervácií a odberov, vytvorili sme súkromné miesto, ktoré si môžete pozrieť len vy,“ povedal hovorca Google. „Tieto informácie môžete kedykoľvek odstrániť.“ Zároveň nás ubezpečili, že na základe našich e-mailových správ a potvrdení, od ktorých majú tieto informácie, nám neservírujú žiadne reklamy.

Faktom je, že aj keď Google tvrdí, že tento nástroj vyrobil kvôli nám a našej informovanosti, v skutočnosti o ňom doteraz takmer nikto nevidel a bol skrytý. Pokiaľ ste nevedeli, kde ho hľadať, zrejme ste nemali šancu sa k nemu dostať. A argument s tým, že vaše objednávky môžete vymazať, je tiež pomerne slabý, keďže každú položku musíte vymazávať osobitne. Google neponúka možnosť vymazať celú históriu objednávok naraz.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio