MOBIL.sk MOBIL.sk

Asus ROG Phone: Hráčsky sen s Androidom (RECENZIA)
zdroj: Mobil.sk

Asus ROG Phone: Hráčsky sen s Androidom (RECENZIA)

Dnes je už takmer každý smartfón strednej alebo vyššej triedy vybavený dostatočne výkonnými komponentami na to, aby ste si na nich zahrali väčšinu dnešných hier. Hráčsky zamerané smartfóny teda musia prinášať nejaké extra funkcie a s Asusom ROG Phone ich rozhodne ponúka.

Asus ROG Phone na seba strháva pozornosť od prvého momentu, čo s ním pridete do kontaktu. Už krabica so šesťuholníkovým tvarom, ktorá sa rozkladá ako sekretár vám dáva tušiť, že vo vnútri sa nachádza niečo špeciálne. S telefónom dostanete v balení adaptér s USB-C káblom pre nabíjanie, slúchadlá Asus, náhradnú krytku konektora a špeciálny externý ventilátor AeroActive Cooler pre chladenie mobilu.

Samotný smartfón má prísne technický dizajn s ostrými hranami, ktorý dopĺňajú rôzne nepravidelné dizajnové ozdoby. Predná strana vyzerá celkom štandardne. Ako prvý pozornosť upúta 6-palcový FHD+ displej s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov. Zobrazenie obsahu je teda detailné a jas 550 nitov je dostatočne silný aj na priamom slnku. Zaujímavosťou pri displeji je podpora HDR a tiež voliteľná 90 Hz frekvencia s odozvou 1 ms, ktorá sa postará o vizuálne plynulý herný zážitok. Konkurenčný Razer Phone či iPad Pro síce podporujú 120 snímkov za sekundu, ale pri reálnom používaní by ste sotva rozoznali rozdiel. Oproti klasickým 60 Hz používaným na bežných smartfónoch však bude obsah či prechádzanie menu plynulejšie.

asus rog phone
Už balenie púta pozornosť svojou extravaganciou / MOBIL.sk

Skvelý obraz, skvelý zvuk

Predná strana je tiež domovom pre stereoreproduktory, ktoré sú zvýraznené oranžovou farbou. Aj tu šiel Asus za hranice bežných smartfónov. Každý z reprákov má totiž vlastný zosilovač NXP 9874 a s pridanou aplikáciou nastavenia zvuku si každý môže nastaviť zvuk, aký jeho ušiam vyhovuje najviac. Zvuk je bez zkreslenia aj prinajvyšších hlasitostiach a v porovnaní s inými smartfónmi hrá veľmi dobre a hlavne skutočne nahlas. 24-bitové/192 KHz Hi-Res audio a podpora priestorového zvuku 7.1 je už len čerešničkou na torte. V rámci reproduktorov spomeniem ešte fakt, že pri telefonovaní som nikdy nezaznamenal problém so zrozumiteľnosťou a druhá strana sa tiež nikdy nesťažovala. Kľudne som si dokonca mohol v obývačke pustiť hovor na hlalsitý odposluch a odbehnúť si do kuchyne, odkiaľ som síce kričal, ale počuť ma bolo.

asus rog phone prislusentstvo
V balení nájdeme aj vonkajší ventilátor pre chladenie mobilu počas hrania hier / Mobil.sk

Zadná strana vo farbe Gunmetal Gray vyzerá skvelo, dosť však na nej vidieť škrabance a nečistoty, to však zrejme hráčov trápiť nebude. Na zadnej strane tiež nájdeme duálny fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov, ktorá je trochu neštastne umiestnená mimo stredu, takže si chvíľu na jej pozíciu budete zvykať. Hráčsky vizuál dopĺňajú rôzne dizajnové prvky. Dominuje im svietiace RGB logo Republic of Gamers, ktoré vyzerá veľmi efektne a jasne dáva najavo, že pod povrchom drieme hráčske zviera.

asus rog phone
Na prvý pohľad boky ROG Phonu neprinášajú nič zaujímave. Sú v nich ale umiestnené ultrazvukové tlačidlá AirTrigger, ktoré využijete pri hraní / Mobil.sk

Výkonu na rozdávanie

ROG Phone vo svojich útrobách skrýva pretaktovaný čip Qualcomm Snapdragon 845 (2,96 GHz) s 8 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte, no nároční používatelia môžu siahnuť aj po variante s 512 GB úložiska. Čip Qualcom Snapdragon 845 je po pretaktovaní veľmi výkonným čipom aj po tom, čo je na trhu jeho nástupca Snapdragon 855. To sme pochopili pri každodennom používaní, kde smartfón ani raz nezaváhal a jeho rýchlosť sa približuje rýchlosti systému iOS od Apple. Hoci nejde o najnovší čip z dielne Qualcommu, na nedostatok výkonu sa sťažovať nebudete.

asus rog phone
Z vonku vyzerá ROG Phone veľmi sebavedomo a rozhodne na to má dôvod / Mobil.sk

S chladnou hlavou

Aby bol tento výkon plne využiteľný aj v hrách, Asus pripravil pre ROG Phone špecialitku v podobe X módu, ktorý sa stará o plynulý chod hier za každej situácie. Ani tu Asus ROG Phone nijako nesklamal, všetko šlapalo bezchybne. Či už sme hrali závody Asphalt 8 Airborn, Mortal Kombat alebo PUBG, telefón sa nezadýchal. To, čo si však hráč môže všimnúť je, že telo mobilu sa môže zahrievať, čo je pri takto výkonnom zariadení očakávateľné. Pre tieto prípady Asus k smartfónu pribalil aktívny ventilátor AeroActive Cooler pre chladenie. Ten sa nasadzuje na boky zariadenia a napajá sa cez konektor na boku smartfónu. Po pripojení sme badali zlepšenie a teplota ani po dlhšom hraní neprekračovala 40 stupňov.

asus rog phone
Ventilátor AeroActive Cooler je relatívne tichý a naozaj pri chladení účinne pomáha / Mobil.sk

Batéria na hodiny hrania

Takýto výkon si žiada aj poriadnu batériu a ROG Phone má vo výbave aj tú. Kapacita batérie 4000 mAh zabezpečí, že vám smartfón vydrží aj niekoľko hodín hrania, či dva dni normálneho používania. Navyše je tento model vybavený funkciou rýchleho nabíjania batérie Quick Charge 4.0, takže aj takto masívnu batériu nabijete z 0% na 100% za zhruba jeden a pol hodinu.Asus vybavil ROG Phone (s Androidom 8.1 na palube) grafickou nadstavbou ROG UI, ktorá je v podstate prezlečeným ZEN UI prostredím a toto prináša množstvo možností prispôsobenia. X m'd vám umožní nastavovanie farieb displeja, zvuku, notifikácií, výkonu či farieb a blikania svietiaceho loga Republic of Gamers. Zároveň vám zobrazí informácie ohľadom teploty a aktuálneho výkonu zariadenia. Všetko tak budete mať pod palcom. Zaujímavosťou sú stlačiteľné hrany smartfónu, ktoré sú ďalším tlačidlom a okrem toho, že pri stlačení telefónu v dlani môžete spúšťať rôzne aplikácie, tieto hrany používate aj v hrách ako doplnkové tlačidlá.

asus ROG phone
ROG Phone nie je zameraný na fotenie, napriek tomu podáva pri fotení dobrý výkon. Na umiestnenie čítačky odtlačkov prstov a jej tvar si treba chvíľu zvykať / Mobil.sk

Fotoaparát hanbu neurobí

Čo sa týka fotoaparátu, tu Asus opäť prekvapuje. Zadný fotoaparát je duálny, pričom hlavný objektív má rozlíšenie 12 megapixelov a ultraširoký objektív ponúka 8-megapixelové rozlíšenie. Predná selfie kamerka má tiež 8 megapixelov. Tieto parametre síce papierovo nie sú nijako oslňujúce, ale ROG Phone nie je fotograficky zameraný smartfón. Napriek tomu sú fotografie ostré, fotoaparát korektne zobrazuje farby a relatívne prirodzene funguje aj efekt rozostrenia. Jedinou mojou výtkou k fotografiám ostáva silný postprocesing v rámci odstraňovania šumu. V situáciách s nedostatkom svetla to môže uberať fotkám na ostrosti. Smartfón dokáže zaznamenávať video v rozlíšení 4K a jeho kvalita vrátane zvuku je na dobrej úrovni.

asus rog phone
Logo Republic of Gamers hrá všetkými farbami. Navyše si jeho správanie počas používania mobilu môžete upraviť k svojmu ubrazu / Mobil.sk

Chyby sa hľadajú len ťažko

Asus ROG Phone je páradnym kusom smartfónu, ktorý ma v mnohých ohľadoch veľmi pozitívne prekvapil. Mobil už na pohľad vyzerá veľmi seriózne a seriózny je aj jeho výkon, výdrž batérie, audio či fotoaparát. Displej patrí rozhodne k tomu lepšiemu a tak sa slabiny hľadajú veľmi ťažko. Možno váha na úrovni 200 gramov by mohla byť nižšia. Keby som mal byť veľmi kritický, tak poviem, že dizajn sa nemusí páčiť každému, ale keďže ide o hráčsky telefón, jeho dizajn je absolútne na mieste. Geekom poskytne nespočetné množstvo nastavení a lahoôdok ako je X mód, stlačiteľné boky AirTriggers použiteľné ako ďalšie ovládacie tlačidlá či externý ventilátor chladenia.

asus rog phone
Asus ROG Phone je solídny smartfón so solídnym výkonom, z ktorého budú mať hráči radosť / Mobil.sk

K tomuto smartfónu navyše Asus ponúka množstvo hráčskeho príslušenstva. TwinView dock premení váš ROG Phone na hernú konzolu typu Nintendo, smartfón si môžete pripojiť k počítaču či k smart televízoru prostredníctvom Mobile Desktop Dock alebo Asus WiGig Display Dock. Gamevice Controller zas urobí z vášho ROG Phone interaktívny ovládač. Pokiaľ ste vášnivým mobilným hráčom a chcete mať oproti konkurencii výhodu, Asus ROG Phone rozhodne odporúčame. Dnes sa dá na internete kúpiť za cenu 750 - 800 eur.

Plusy

 • Dizajn
 • Veľmi dobrý výkon v hrách aj mimo nich
 • Dobrá výdrž batérie + rýchlonabíjanie
 • Užitočný aktívny ventilátor AeroActive Cooler
 • Dobrý zvukový výkon
 • Veľké množstvo hráčskeho príslušenstva
 • Kvalita fotoaparátu je na veľmi dobrej úrovni

Mínusy

 • Pre niekoho dizajn
 • Váha až 200 gramov
 • Veľký smartfón
 • Menej ostré fotografie za zlého svetla

Asus ROG Phone prostredie (12 obrázkov v galérii)

Asus ROG Phone Fotografie (15 obrázkov v galérii)

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio