MOBIL.sk MOBIL.sk

Vývojár by chcel žiť vo svete bez áut. Tak si taký vyrobil pomocou rozšírenej reality a umelej inteligencie
zdroj: Chris Harris | youtube.com

Vývojár by chcel žiť vo svete bez áut. Tak si taký vyrobil pomocou rozšírenej reality a umelej inteligencie

Zatiaľ čo autori Game of Thrones majú problém softvérovo odstrániť pohár, tento vývojár dokáže pomocou umelej inteligencie odstrániť autá z nášho sveta. Teda, jedine pokiaľ sa na tento svet pozeráte cez kameru.

Softvérový vývojár Chris Harris nemá rád autá. Vadí mu znečistenie, obmedzovanie, ale hlavne množstvo zvukov, ktoré spôsobuje doprava v meste. Preto sa jedného dňa rozhodol vytvoriť aplikáciu, ktorá za pomoci umelej inteligencie a rozšírenej reality odstráni z jeho okolia všetky autá.

V pondelok zverejnil, ako vyzerá jedna z prvých verzii tejto aplikácie. Zobrazuje jeho prechádzku popri množstve áut a dodávok, ktoré pred ním miznú a opakovane sa objavujú. Samozrejme, výsledok je ešte pomerne trhaný, nedokonalý a tak trochu „halucinogénny.“ Avšak, pre Harrisa je to prvý krok k jeho vysnívanému svetu bez všetkých áut.

zdroj: Chris Harris | youtube.com

Na výrobu svojej aplikácie použil voľne dostupné kódy z platformy GitHub. Jeden pre detekciu áut, ktorý sa využíva pri bežných softvéroch používaných v autopilotoch. Druhý sa nazýva „Globally and Locally Consistent Image Completion“ a slúži na ich odstránenie. Ide o model umelej inteligencie, ktorá sa učí v nahrádzaní objektov a postupne sa stáva dokonalejším. 

Vývojár verí, že sa jeho aplikácia postupne časom zlepší. V súčasnosti mu chýba lepšia technológia, ktorá by dokázala zdokonaliť kvalitu neurónovej siete. Priznáva, že výsledok zatiaľ vyzerá trochu nedokončene, avšak nemieni sa vzdať. Jeho cieľom je vytvoriť „prostredie vôkol o niečo príjemnejšie pre život.“

Najnovšie z kategórie: Rozšírená realita

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio