MOBIL.sk MOBIL.sk

Najväčší únik informácií ohľadom systému iOS 13, ktorý príde na jeseň spolu s iPhonmi 11
zdroj: MOBIL.sk

Najväčší únik informácií ohľadom systému iOS 13, ktorý príde na jeseň spolu s iPhonmi 11

Od predstavenia aktualizácie operačného systému iOS s poradovým číslom 11 nás delí zhruba mesiac. Spoločnosť Bloomberg pri tejto príležitosti vydala správu, kde pomenúva všetky novinky, ktorých by sme sa mali dočkať. A je ich naozaj dosť.

Vylepšenia pre staršie iPhony, nové animácie a tmavý režim

Nová aktualizácia systému iOS 13 pre iPhony a iPady nesie v Apple interné označenie Yukon. Bude predstavená už budúci mesiac, pričom na zariadenia sa dostane odiciálne v septembri. Prinesie niekoľko zásadných zmien a zlepšení, ktoré boli údajne plánované už pre iOS 12.

Hlavnou zmenou bude natívna podpora tmavého režimu, ktorý bude dostupný priamo v nastaveniach alebo z lišty. Ten prinesie ladenie celého prostredia do čirnych a šedých odtieňov, čo spríjemní prezeranie obsahu na displeji v nočných hodinách a na OLED displejoch aj ušetrí nejaké to percento batérie.

Novinkou majú byť aj vynovené animácie pri zatváraní aplikácií či multitaskingu. Multitasking je mimochodom ďalšia zmena, ktorá sa v novej aktualizácii chystá. Užijú si ju najmä majitelia iPadov, kde by používateľom mala priniesť ešte lepší používateľský zážitok. Malo by ísť o formu záložiek v prehliadačoch, ktoré poznáme z počítačov. Zároveň by sme sa mali dočkať ďalších vylepšení výkonu na starších zariadeniach.

iPad Pro (2018)
iPad Pro (2018) (Apple)

Veľké zmeny v iMessage, lepšie mapy a klávesnica

Ľudia blízki spoločnosti Apple tvrdia, že veľké zmeny sa chystajú aj v oblasti správ iMessage. Spoločnosť do aplikácie iMessage v priebehu času pridávala rôzne funkcie a nakoniec sa z nich stal vcelku neprehľadný systém položiek a menu. Po novom bude iMessage usporiadaním pripomínať WhatsApp, kontaktom budeme môcť priraďovať mená a fotky a budeme tiež môcť určiť, či používatelia majú vidieť info o našej dostupnosti alebo nie. Animoji a Memoji dostanú vlastné menu.

Novinky sa dotknú aj klávesnice. Ak radi píšete ťahom, na klávesniciach tretích strán, tak vedzte, že Apple touto funkciou obdarí aj svoju klávesnícu. Prehliadač Safari by mal konečne dostať plnohodnotného správcu sťahovania súborov a vylepšený bude aj súborový manažér Files (Súbory), ktorý bude lepšie spolupracovať s aplikáciami tretích strán pri ich zdieľaní.

Nový vietor do plachiet dostane aj aplikácia Apple mapy. Ak niektoré lokality navštevujete častejšie, Apple vám ich zvýrazní a ich zadávanie sa stane rýchlejším. Vylepšením prejde aj aplikácia Pripomienky. Stane sa komplexnejšou, aby mohla lepšie konkurovať iným plateným appkám.

ipad-pro-draw-colors
Apple

Bude toho ešte viac...

Aplikácia Zdravie vraj dostane úplne novú domovskú obrazovku dennej aktivity a zlepšiť sa má menštruačný kalendár, čo poteší najmä nežnejšie pohlavie. Zaujímavosťou bude aj možnosť merať úroveň okolitého hluku a prispôsobovať tomu úroveň hlasitosti hudby prostredníctvom slúchadiel.

Malých vylepšení sa dočká aj aplikácia Mail, HomePod či Apple Books. Funkcie Find My Friends a Find My iPhone by mali byť zlúčené do jednej. Novinkou by mal byť sj Sleep Mode, ktorý zabezpečí, aby vás počas spánku nikto neotravoval.

iphone XR
iphone xr (Apple)

iOS 14 na ceste!

Ľudia, ktorí prezradili všetky tieto podrobnosti však jedným dychom dodávajú, že spoločnosť Apple už vyvíja aj iOS 14 a za mesiac sa toho môže ešte dosť zmeniť. Ak sa im niektoré funkcie nepodarí dokončiť, je možné, že niektoré z nich budú predstavené až v nasledujúcej aktualizácii. Tá má kódové označenie Azul a bude sa sústreďovať najmä na vylepšenia oko rozšírenej reality či na podporu 5G sietí.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio