MOBIL.sk MOBIL.sk

iPhony budúcnosti by mohli mať displeje technológie MicroLED. Používateľom to prinesie hneď niekoľko výhod
zdroj: Pixnio.com

iPhony budúcnosti by mohli mať displeje technológie MicroLED. Používateľom to prinesie hneď niekoľko výhod

Súčasné iPhony prešli po dlhých rokoch na technológiu OLED displejov. Aj keď iPhone XR či iPhony 8 a 8 Plus, ktoré sú stále v predaji, disponujú displejmi IPS LCD, doba sa hýbe a zrejme čoskoro sa na trhu objaví nová technológia displejov - MicroLED.

Spoločnosť Foxconn, ktorá už roky vyrába iPhony pre americkú značku Apple (ale tiež ďalšie zariadenia), zvažuje do budúcnosti výrobu displejov typu MicroLED, aby si zabezpečila priazeň Applu aj do budúcich rokov. V súčasnosti totiž pre Apple vyrávajú displeje najmä spoločnosti Samsung a LG.

Problémom je, že spoločnosť Samsung, ktorá je najväčším výrobcom OLED displejov na svete si väčšinu svojich noviniek v oblasti dobrazoviek necháva istú dobu pre vlastné modely, čo značí, že iPhony dostávajú ten horší kus koláča, aj keď displejom v iPhonoch by sa dalo vytknúť naozaj len máločo.

MicroLED technológia je všeobecne považovaná ako ďalší evolučný stupeň v oblasti zobrazovacích jednotiek. Už OLED displeje ponúkajú voči IPS LCD obrazovkám viacero výhod. Sú úspornejšie, majú lepšie podanie farieb, lepší kontrast, lepšiu odozvu a v neposlednom rade ponúkajú skutočnú čiernu farbu, čo sa podsvieteným LCD displejom nedarí až v takej miere.

ips lcd led oled amoled micro
Porovnanie klasického IPS displeja, súčasných OLED displejov a budúcich MicroLED z konštrukčného hľadiska / TrendForce

MicroLED displeje si zachovávajú všetky tieto výhody a pridávajú ďalšie. Sú zhruba o polovicu tenšie, jasnejšie, ešte viac šetria energiu a v neposlednom rade sú ich diódy vyrobené z nitridu gália, takže majú dlhšiu životnosť než diódy v bežných OLED displejoch.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple sa o MicroLED displeje zaujíma. Už v roku 2014 kúpila spoločnosť LuxVue, ktorá sa zaoberala práve výrobou tohto typu displejov. O rok na to Apple otvoril tajné laboratórium v taiwanskom Taoyuane, kde robil výskum práve v oblasti OLED a MicroLED technológií. V roku 2017 bolo podobné laboratórium postavené aj v Kalifornii.

Pokiaľ sa Apple rozhodne technológiu zaviesť do praxe, pravdepodobne ju po prvýkrát uvidíme v menšom formáte (napr. Apple Watch) a až po testovaní v praxi sa ju spoločonosť rozhodne zakomponovať do iPhonov. Apple by ňou však mohol získať konkurenčnú výhodu nad Samsungom, ktorý robí bez pochýb najlepšie OLED dispeje na svete a v ich vývoji je značne pre konkurenciou. Všeobecný odhad analytikov pre novú technológiu je do dvoch rokov na smart hodinkách Apple Watch a do 4 rokov na iPhonoch. O správe informoval server MacRumors.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio