MOBIL.sk MOBIL.sk

Akú hudbu by ste si mali pustiť, keď máte depresiu? Smutnú alebo veselú?
zdroj: pxhere.com

Akú hudbu by ste si mali pustiť, keď máte depresiu? Smutnú alebo veselú?

Aj vám sa stáva, že keď máte zlú náladu, vyberáte si zo svojho playlistu tie najdepresívnejšie pesničky? Zrejme si myslíte, že robíte to najhoršie, čo môžete a smutná hudba len prehĺbi vaše pocity. Opak však môže byť pravdou.

Naznačuje to výskum, ktorý bol nedávno uverejnený v časopise Emotion. Potvrdzuje zistenia z iného výskumu z roku 2015, ktorý zistil, že deprimovaní ľudia preferujú smutnú hudbu. Okrem toho však pridáva nové zistenia o účinkoch takejto hudby. Aj keď ide o malý výskum, ktorý sa realizoval len na malom počte dobrovoľníčok, jeho výsledky sú veľmi zaujímavé. 

Vedci skúmali 76 žien, pričom polovica z nich mala diagnostikovanú depresiu. Púšťali im rôzne piesne klasickej hudby, ktoré rozdelili na „šťastné“ a „smutné.“ Medzi veselé piesne zaradili Infernal Gallop od Jacques Offenbacha, zatiaľ čo v smutnej hudbe bol napríklad Adagio for String od Samuela Barbera. Ukázalo sa, že ženy trpiace depresiou, mali väčšiu tendenciu púšťať si smutnú hudbu, ktorá sedela k ich emóciám.

quickmeme.com

To až také zaujímavé zistenie nie je. Akonáhle sa však respondentiek spýtali na to, ako sa cítia po tom, čo si danú pieseň vypočuli, ukázalo sa, že smutná hudba ich robila o niečo šťastnejšími. Ženy s depresiou sa dokonca po vypočutí smutnej hudby cítili o niečo lepšie, ako predtým. Zdalo sa, že táto hudba na ne mala upokojujúce a relaxačné účinky. 

To znamená, že smutní ľudia si nepúšťajú smutnú hudbu, aby sa cítili ešte smutnejšie. Práve naopak, môže im pomáhať. Bohužiaľ, štúdia už nezistila presne to, prečo ľudia s depresiou preferujú smutnú hudbu. A nevieme vlastne ani to, či by boli tieto zistenia rovnaké aj pri hudbe s textom. Rozhodne ale ide o zaujímavé zistenie, ktoré môže pomôcť napríklad pri liečbe pomocou hudobnej terapie, ktorá sa využíva napríklad pri úľavách od bolesti.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio