MOBIL.sk MOBIL.sk

Táto VR hra získala za dva roky toľko informácií o Alzheimerovej chorobe ako vedci za 1700 rokov
zdroj: oculus.com

Táto VR hra získala za dva roky toľko informácií o Alzheimerovej chorobe ako vedci za 1700 rokov

Už z minulosti vieme, že videohry nie sú vhodné len ako jednoduchá zábava na zabitie času, ale dokážu pomáhať. Hra Sea Hero Quest založená na virtuálnej realite je napríklad navrhnutá na to, aby pomohla s liečbou Alzheimerovej choroby.

Vyrobilo ju štúdio Glitchers and Deutsche Telekom v spolupráci s anglickými univerzitami a výskumným laboratóriom na liečbu tejto choroby. Jej hlavným účelom je skoré odhalenie Alzheimerovej choroby u jedincov, ktorí inak vyzerajú na prvý pohľad zdravo. Vďaka virtuálnej realite dokáže zbierať presné údaje o jej hráčoch. 

Sea Hero Quest obsahuje sériu rôznych hádaniek, na ktorých testujú prítomnosť Alzheimerovej choroby a demencie. Hra napríklad vyhodnocuje schopnosť priestorovej navigácie, ktorá sa javí ako kritický faktor pri identifikovaní podobných chorôb. Podľa Michaela Hornbergera, vedúceho výskumníka projektu, dokážete spoznať prítomnosť Alzheimerovej choroby už len tým, že budete sledovať človeka pohybujúceho sa po miestnosti. V tomto prípade to však za lekárov a vedcov robí samotná hra.

zdroj: seaheroquest.com

Sea Hero Quest vyšla v roku 2017 a vývojári sa už teraz môžu pochváliť veľkými úspechmi. Vďaka hre dokázali za dva roky pôsobenia získať dáta o Alzheimerovej chorobe, ktoré by im inak trvalo nazbierať cez 1700 rokov. Podarilo sa im to vďaka miliónom hráčov, ktorí Sea Hero Quest každý deň hrajú. Výskumníci verzia, že vďaka množstvu dát budú schopní odhaliť túto chorobu ešte pred tým, ako začnú pacienti pociťovať vážnejšie príznaky Alzheimerovej choroby a demencie. 

Vedci študovali najmä hráčov vo veku 50 až 75 rokov a výsledky porovnávali s vlastnými laboratórnymi informáciami. Hru si môžete zahrať aj vy úplne zadarmo. Je dostupná na Google Play pre Android smartfóny a tiež ako aplikácia pre Oculus Gear VR a Oculus Go.

zdroj: AlzheimersResearch UK | youtube.com

Najnovšie z kategórie: Hry

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio