MOBIL.sk MOBIL.sk

O 50 rokov bude mať Facebook viac mŕtvych používateľov než živých, tvrdia vedci
zdroj: wikimedia.org

O 50 rokov bude mať Facebook viac mŕtvych používateľov než živých, tvrdia vedci

Vedci z Oxfordského Internetového inštitútu v tom majú jasno. V roku 2070 by sa z Facebooku mohol stať virtuálny cinorín.

V rámci starnúcej populácie a zastavenia rastu sociálnej siete Facebook vedci predpokladajú, že o 50 rokov by mohlo byť až 1,4 miliardy súčasných používateľov sociálnej siete mŕtvych. Situálcia by sa dala zachrániť jedine v prípade, že by si Facebook zachoval súčasný rast používateľov, ktorý sa pohybuje na hranici 13 %. V opačnom prípade sa zmení na digitálny cintorín.

Štúdia sa však v samotnej podstate nezameriavala na ukážku toho, koľko ľudí umrie. Vedcom šlo v prvom rade o to, aby poukázali na digitálne dedičstvo, ktoré je na Facebooku zanechané. Ide o akúsi kroniku bežného života každého používateľa a Facebook by mal už teraz rozmýšľať ako s ním bude zaobchádzať v budúcnosti.

facebook-1563273_1280.jpg
Pixabay

"Výsledky by sa nemali interpretovať ako predikcia budúcnosti, ale ako komentár k súčasnosti a príležitosť reagovať premyslenými a účinnými taktickými zásahmi, " povedal Carl Ohman, jeden z akademikov. "Spravovanie našich digitálnych pozostatkov nakoniec ovplyvní každého, kto používa sociálne siete, pretože každý z nás jedného dňa zomrie a zanechá po sebe svoje údaje." Výskumník tvrdí, že ide o svetové digitálne dedičstvo.

Vedci týmto výskumom tiež apelujú na spoločnosť Facebook , aby v budúcnosti sprístupnili tieto dáta aj vedcom, pretože obsahujú doteraz najväčší archív ľudského správania, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť pri jeho ďalšom štúdiu.

Momentálne dáta na Facebooku slúžia na zacielenie reklamy, ale po úmrtí časti používateľov by mohli poslúžiť inak. Bolo by teda veľmi pekným gestom, keby Mark Zuckerberg a ľudia okolo neho tieto hlasy vedeckej obce vypočuli.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio