MOBIL.sk MOBIL.sk

3D tlačiarne môžu do medicíny priniesť revolúciu. Vedcom sa podarilo vytlačiť srdce z buniek (VIDEO)
zdroj: TAUVOD / YouTube

3D tlačiarne môžu do medicíny priniesť revolúciu. Vedcom sa podarilo vytlačiť srdce z buniek (VIDEO)

Výskumníci na univerzite v meste Tel Aviv zaznamenali obrovský úspech. Ich štúdia popisuje spôsob, ktorým na 3D tlačiarni vytlačili umelé srdce s cievnym systémom.

Vedci pri tvorbe umelého srdca použili vlastné bunky pacienta a biologické materiály. Tento krok môže zrevolucionarizovať transplantačnú medicínu a zmeniť celý spôsob, akým sa na transplantáciu orgánov pozeráme.

Vedcom sa doteraz za použitia 3D tlačiarní darilo vytlačiť iba jednoduchšie vzorky tkanív, lenže všetko zmenila najnovšia štúdia, ktorá zahŕňa kompletné srdce s cievami, tepnami, chlopňami a bunkami. Ide o veľký posun.

Toto srdce je vyrobené z ľudských buniek a biologických materiálov špecifických pre pacienta. V našom procese tieto materiály slúžia ako bioatrament, látka vyrobená z cukrov a proteínov, ktorá sa dá použiť na 3D tlač zložitých modelov tkanív, “ hovorí profesor Tal Dvir zo školy molekulárnej bunkovej biológie a biotechnológie v Tel Avive a Centra Sagol pre Regeneratívnu Biotechnológiu, ktorý výskum viedol. „V minulosti sa ľuďom podarilo vytlačiť 3D štruktúru srdca, ale nie s bunkami a krvnými cievami. Naše výsledky demonštrujú potenciál nášho prístupu pre inžinierstvo personalizovanej výmeny tkanív a orgánov v budúcnosti.“

umelé srdce 3D tlačiareň
(f, g) Vytlačené srdce v pomocnej tekutine / (h) Po extrakcii boli komory naplnené červeným a modrým farbivom, aby vedci demonštrovali úspešne zrealizovanú anatómiu orgánu / foto: Dvir, Shapira, Noor, et al.

Orgán má približnú veľkosť zajačieho srdca, ale v pláne je vyrobiť ľudské srdce štandardnej veľkosti. Použitím biomateriálu a buniek pacienta vedci eliminujú možnosť, že by imunitný systém darcu vytlačený orgán odmietol, bude totiž niesť jeho genetický materiál. Tento objav dáva veľkú nádej miliónom ľudí, ktorí zúfalu čakajú v poradovníkoch na darcu. "O desať rokov možno budú v najlepších nemocniciach po celom svete tlačiarne orgánov a tieto postupy sa budú vykonávať rutinne, " optimisticky dodáva profesor Tal Dvir.

Kým v niektorých prípadoch sa ukazuje, že technológie sa ľuďom vymykajú z rúk a spôsobujú im problémy najmä v oblasti duševného zdravia, v iných odvetiach technologického sveta by mohli napomôcť zachraňovať životy.

Najnovšie z kategórie: Video

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio