MOBIL.sk MOBIL.sk

Android by mohol už tento rok dať zbohom tlačidlu späť a nahradiť ho gestami
zdroj: Maurizio Pesce | wikipedia.org

Android by mohol už tento rok dať zbohom tlačidlu späť a nahradiť ho gestami

Ovládanie pomocou gest začína využívať stále viac výrobcov. Užívatelia už nechcú, aby im časť displeja zbytočne zaberali ovládacie tlačidlá a už vôbec nie fyzické tlačidlá pod displejom. Základný Android však doteraz ešte stále ponúkal klasické tlačidlo späť v dolnej časti obrazovky.

To by sa však mohlo zmeniť už tento rok. V beta verzií Androidu Q objavili funkciu, ktorá skryje tlačidlo späť a nahradí ho gestom. Užívateľovi stačí posunúť prst z rohu obrazovky naľavo alebo napravo a dostane sa o krok nazad. Ako to vyzerá v praxi si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.

Podobné gestá by sme v Androide Q rozhodne uvítali. Už Apple ukázal so svojim iPhonom X, že pomocou jednoduchých gest dokážeme ovládať celý smartfón. Množstvo ďalších výrobcov ako Xiaomi, Huawei či OnePlus ho potom nasledovalo a ponúka vlastné gestá vrátane toho, ktoré nahrádza tlačidlo späť. V tomto prípade ale ide o funkciu konkrétnej nadstavby a nie samotného Androidu. 

zdroj: Mishaal Rahman | youtube.com

Nové gestá sú k dispozícií od verzie Android Q beta 2 a Google ich zatiaľ len testuje. Preto nevieme, či sa objavia aj v stabilnej verzií, ktorá sa koncom roka dostane do našich smartfónov. Minimálne to ale naznačuje, že Google nad odstránením a nahradením tlačidla späť uvažuje.

Android Q nám okrem odstránenia tlačidla späť môže priniesť aj celú sériu ďalších zaujímavých noviniek. Dozvedeli sme sa napríklad o možnom zavedení tmavého režimu v celom systéme, ale aj o rozdielnom reagovaní na tlak prsta na displeji, funkcií podobnej 3D Touch od Apple. O ďalších zaujímavých novinkách vás budeme informovať.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio