MOBIL.sk MOBIL.sk

Chlapík oklamal čítačku odtlačkov prstov Nokie 9 pomocou balíčka žuvačiek. Nokia prípad prešetruje (VIDEO)
zdroj: wikimedia.org

Chlapík oklamal čítačku odtlačkov prstov Nokie 9 pomocou balíčka žuvačiek. Nokia prípad prešetruje (VIDEO)

Čítačky odtlačkov prstov boli relatívne spoľahlivým zabezpečovacím prostriedkom smartfónov až do doby, keď sa ich výrobcovia rozhodli integrovať do displeja. Odvtedy to s nimi ide dole vodou.

Keď spoločnosť uviedla na trh Nokiu 9, ktorá má 5 fotoaparátov a k vytváraniu fotografií používa technológiu spoločnosti Light, mnohí boli vo vytŕžení. Jednalo sa totiž o prvú skutočnú vlajkovú loď od Nokie po mnohých rokoch. Napriek tomu sa spoločnosť rozhodla prichádzať na trh pomaly a zdôraznila, že Nokia 9 nebude pre každého, jedná sa totiž o veľmi špecifické zariadenie.

Po prvých recenziách vysvitlo, že čítačka odtlačkov prstov zabudovaná v displeji reaguje len na silnejšie pritlačenie, preto sa výrobca Nokií (firma HMD Global) rozhodla v jednej z aktualizácií priniesť nápravu, aby Nokia 9 reagovala tak, ako si to používatelia žiadajú. Odvtedy sa však veci zrejme ešte o niečo zhoršili. Svedčí o tom krátke video na Twitteri, v ktorom sa majiteľ pokúša zariadenie odomknúť. Čítačka Nokie 9 síce reaguje aj na menší tlak, ale zároveň sa používateľovi podarilo odomknúť ju cudzím odtlačkom prsta alebo balíčkom žuvačiek.

Neskôr sa vraj telefón prostredníctvom čítačky odtlačkov prstov podarilo odomknúť aj mincou alebo s použitím kožených rukavíc. O bezpečnosti sa tu teda už hovoriť nedá. Za pozitívnu sa dá označiť reakcia generálneho riaditeľa spoločnosti Nokia, ktorý na tweet promtne reagoval a dotyčnému s menom Decoded Pixel odkázal, že sa mu ozve tím Nokie z Veľkej británie, ktorý sa bude snažiť celú vec prešetriť. Nokii sa totiž nepodarilo prísť na problém bez priamej účasti používateľa.

Problémom môže byť fakt, že hoci sa po zverejnení ozvalo ešte niekoľko majiteľov tohto zariadenia, ktorí majú podobný problém, chyba sa pravdepodobne týka iba veľmi malého počtu používateľov, čo je v konečnom dôsledku dobre. Opačný prípad by totiž mohol poškodiť meno spoločnosti Nokia.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio