MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple chce, aby sme iPhony a aplikácie v nich používali v živote menej
zdroj: wikimedia.org

Apple chce, aby sme iPhony a aplikácie v nich používali v živote menej

Apple je úplne odlišnou spoločnosťou než ostatné, má svojský prístup k dizajnu produktov, k marketingu aj k cenám. Jej inakosť sa ukazuje aj v posledných vyjadreniach.

Šéf spoločnosti Apple Tim Cook vystúpil na samite TIME 100, kde svoju reč venoval používaniu zariadení. Spoločnosť vraj nikdy nechcela, aby ľudia neustále používali jej zariadenia a aplikácie pre ne určené. On sám vraj v posledných mesiacoch stíšil notifikácie na zariadeniach.

"Apple nikdy nechcel maximalizovať čas strávený na zariadeniach, nikdy to nebolo o tom," hovorí.

Ide o veľmi zaujímavé tvrdenie spoločnosti, ktorá sa priamo podieľala na vývoji platformi, ktorá podporovala vývojárov v tvorbe aplikácií neustále strhávajúcich pozornosť používateľov prostredníctvom notifikácií o nových aktivitách, o sledovateľoch či iných udalostiach v digitálnom prostredí.

Donedávna boli totiž notifikácie iba jednoduchými upozorneniami, ktoré prehrali zvuk a v kontextovom okne zobrazili svoju podstatu. V istom momente však ich už začalo byť veľa a veľmi aktívnych používateľov začali svojim počtom otravovať. Preto Apple pristúpil v poslednej veľkej aktualizácii k ich triedeniu či k monitoringu a obmedzovaniu času stráveného na iPhone. Podobne na tom je aj konkurenčný Android.

tim cook iphone
wikipedia.org, Apple

Spoločnosť by však v tomto celom mohla zájsť ešte ďalej a používateľom priniesť ešte väčšiu kontrolu s tým, že sami ľudia by si mohli vybrať ktoré notifikácie majú prioritu a ktoré nie. Dnes je síce možné tieto proscesy nastaviť, ale manuálne a pre každú konkrétnu aplikáciu. Akési štrukturované profily pre prioritné a menej dôležité notifikácie by určite pomohli používateľom ušetriť čas. Apple má ľudské aj finančné kapacity na to, aby vymyslel oveľa viac v tejto oblasti.

Tvrdenie, že pri budovaní platformy spoločnosti nikdy nešlo o angažovanosť ľudí, považujeme za sporné. Apple podľa nás až neskôr zistil, že neustále čumenie do mobilov nemusí byť pre ľudí prínosné. Viaceré štúdie dnes totiž potvrdzujú negatívny dopad nadmerného používania smartfónov na mentálne zdravie používateľov.

Cook však ubezpečil, že v spoločnosti tvrdo pracujú na náprave a inováciách v tejto oblasti. "Zakaždým, keď dvihnete svoj telefón, znamená to, že sa prestanete pozerať na kohokoľvek, kým sa zaoberáte, s kým sa rozprávate. Je to tak?" Hovorí Cook. "Ak sa teda pozeráte viac na svoj mobil než do očí niekoho iného, robíte nesprávnu vec."

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio