MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple použil rozpoznávanie tváre na falošné obvinenie tínedžera z krádeže! Teraz ide pred súd o miliardu dolárov
zdroj: wikipedia.org, Apple (ilustračná fotka)

Apple použil rozpoznávanie tváre na falošné obvinenie tínedžera z krádeže! Teraz ide pred súd o miliardu dolárov

18 ročný tínedžer z New Yorku zažil v novembri minulého roku traumatické chvíle. Vo vlastnom dome ho zatkla polícia a obvinila z krádeží vo viacerých obchodoch Apple Store po celých Spojených Štátoch. V skutočnosti bol ale nevinný a za neoprávnené zatknutie viní Apple.

Ousmane Bah dostal domov predvolanie na súd v Bostone, v ktorom ho obviňovali z krádeží viacerých produktov Apple, najmä Apple Pencils, v hodnote 1 200 dolárov. Údajne ich ukradol v Apple Store v Bostone. Študent ale v Bostone nikdy nebol a v čase krádeže bol na plese v Manhattene.

Neskôr ho obvinili z ďalších krádeží v obchodoch jabĺčkovej spoločnosti v New Jersey, Delaware a New Yorku. Nakoniec ho koncom minulého roka navštívila polícia a zatkla kvôli podozreniu z krádeže. V čase zatýkania mali pri sebe policajti fotografiu podozrivého, ktorý sa v skutočnosti na Baha vôbec nepodobal.

Ousmane Bah bol preto neprávom zatknutý za krádeže, s ktorými nemal nič spoločné. Nakoniec ho prepustili, pretože pri porovnaní záberov z bezpečnostných kamier pochopili, že ich zlodej sa vôbec na tínedžera nepodobá. Za všetko údajne mohlo rozpoznávanie tváre od Apple, ktoré identifikuje podozrivých z krádeže.

Face ID | zdroj: apple.com

Rozhodol sa preto spoločnosť Apple žalovať na súde a žiada od nej 1 miliardu dolárov za traumatické a nesprávne zadržanie. Jeho právnik sa odvoláva na to, že zákazníci Apple nie sú informovaní o používaní technológie rozpoznávania tváre v rámci ich bezpečnostného systému. Myslí si, že Apple využíva bezpečnostný systém, ktorý kontroluje tváre svojich zákazníkov a hľadá zhody so zoznamom podozrivých. Spomína pritom funkciu rozpoznávania Face ID, ktorá sa nachádza v novších iPhonoch a iPadoch. 

Toto je ale len jedna strana príbehu. Apple sa k celej situácií odmietol vyjadriť, preto nevieme, do akej miery skutočne pracujú s databázou tvárí svojich zákazníkov. Rozhodne ale bude mať čo vysvetľovať a miliardovému súdu sa zrejme nevyhne.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio