MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple prehral súd ohľadom používania legendárnej hlášky „One more thing“
zdroj: Majed A Alghaemdi | youtube.com

Apple prehral súd ohľadom používania legendárnej hlášky „One more thing“

Pokiaľ patríte k fanúšikom Apple, ktorí pravidelne sledujú ich konferencie, určite budete poznať legendárnu frázu „One More Thing.“ V preklade znamená „Ešte jedna vec“ a Apple ju využíva pri prezentovaní tých najdôležitejších produktov. Prišiel s ňou Steve Jobs, no spoločnosť v nej pokračuje aj naďalej, použili ho napríklad aj pri predstavení nového iPhonu X.

A práve o túto ikonickú frázu sa v Austrálii súdili so švajčiarskym výrobcom hodiniek Swatch. Apple ju má na Austrálskom úrade pre ochranné známky patentovanú. Swatch využil „one more thing“ pri propagovaní svojich hodiniek v štýle „filmu noir“ v Austrálii. Argumentoval ale, že sa inšpirovali detektívnym seriálom Columbo, v ktorom sa často využívala fráza „just one more thing.“

Ani zaregistrovaný patent však Applu nestačil. Súd rozhodol, že Swatch má právo na využívanie tejto frázy pri propagovaní a prezentovaní svojich produktov. Apple im preto bude musieť preplatiť všetky súdne poplatky.

zdroj: Majed A Alghaemdi | youtube.com

„Tieto slová sa používajú raz pri predstavení určitého nového produktu alebo služby oponenta (Apple) a potom sa už nikdy nepoužívajú znova vo vzťahu ku produktu alebo službe,“ znie oficiálne vyjadrenie k rozhodnutiu súdu. „Nepravidelné a dočasné použitie nemá charakter označovania ochrannej známky.“ Podľa súdu nesú slová obyčajný význam toho, že chce rečník povedať niečo ďalšie a aj preto nejde o porušenie patentu. 

Spoločnosti Apple a Swatch sa už veľmi dobre poznajú. Za posledné mesiaca sa pred súdom stretli hneď niekoľkokrát, aj keď v rozdielnych krajinách. V Švajčiarsku napríklad Apple prehral súdny spor za používanie sloganu „Tick different.“ Ten podľa nich až príliš pripomínal „Think different.“

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio