MOBIL.sk MOBIL.sk

Bývalý študent zničil v svojej škole počítače za 51 tisíc! Použil na to toto jednoduché zariadenie
zdroj: wikipedia.org

Bývalý študent zničil v svojej škole počítače za 51 tisíc! Použil na to toto jednoduché zariadenie

Vysoká škola College of Saint Rose v New Yorku prišla tento rok o počítače v hodnote 51 tisíc dolárov. Zničil ich bývalý študent, ktorý na to použil jednoduché zariadenie, ktoré si môžete kúpiť na internete aj vy.

Škola prišla spolu o 59 Windows počítačov, sedem počítačov od Apple, množstvo monitorov a ďalších zariadení. Táto výbava bola určená pre študentov a zamestnancov školy. S vypátraním a usvedčením vinníka nebol veľké problém, keďže si svoj čin hrdo nahrával na video. Šlo o bývalého študenta, ktorý školu úspešne absolvoval v roku 2017.

Absolvent nahral niekoľko videí. Podľa súdnych dokumentov v jednom z nich hovoril „Idem zabiť tohto chlapa.“ Následne do počítača vložil špeciálne zariadenie nazvané USB Killer, ktoré dokáže odpáliť celý počítač. „Je mŕtvy... Je preč... boom,“ dodal po tom čo počítač zničil. 

USB Killer stojí na Ebayi menej ako 30 eur | zdroj: ebay.com

USB Killer vyzerá na prvý pohľad ako klasický USB kľúč. Funguje tak, že po pripojení do počítača sa najskôr nabije a následne vráti silný výboj do elektroniky. Ide v podstate o silný kondenzátor, ktorý dokáže úplne zničiť celé zariadenie. USB Killer sa dá na internete bežne kúpiť a nejde o ilegálne zariadenie. Na Ebayi sa napríklad predáva za 30 eur. Oficiálne je určený na „testovanie napätia rozhrania USB.“

Prečo sa vlastne absolvent rozhodol zničiť počítače v svojej starej škole nie je jasné. Celkovo ale narobil škody v hodnote 58 471 dolárov, teda asi 51 990 eur. Z toho 51 tisíc dolárov stáli poškodené zariadenia a ďalších 7 tisíc čas, ktorí zamestnanci strávili s opravou a výmenou počítačov. Teraz bude čeliť pokute vo výške 250 tisíc dolárov a hrozí mu až 10 rokov vo väzení. Netušíme, čo v študentovi vyvolalo pohnútky pre takéto konanie, ale veci sa takýmto spôsobom rozhodne neriešia.

Najnovšie z kategórie: Príbehy

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio