MOBIL.sk MOBIL.sk

iOS 13 bude veľkou zmenou. Prinesie tmavý režim, nové gestá a ďalšie novinky
zdroj: MOBIL.sk

iOS 13 bude veľkou zmenou. Prinesie tmavý režim, nové gestá a ďalšie novinky

Ohlásenie operačného systému iOS 13 sa očakáva 3. júna na konferencii WWDC19. No podrobnosti sa dostávajú na povrch už teraz. Zdroj blízky vývoju tohto systému sa rozrozprával rpe web 9to5Mac.

Tmavý režim dnes môžeme nájsť na desktopovom operačnom systéme macOS spoločnosti Apple, je teda trochu nelogické, že ho nemá aj operačný systém iOS. Veď práve iPhony s OLED displejmi by z tohto tmavého režimu v rámci šetrenia batérie vyťažili najviac. Nočný režim navyše ponúka aj konkurenčný Android.

S príchodom aktualizácie na iOS 13 by sa však veci mali pohnúť k lepšiemu. Tmavý režim je funckia očakávaná už od čias iOS verzie 11, Apple si však s touto funkciou dal načas. iOS 13 by však mal prísť s celosystémovým tmavým režimom, ktorý sa bude dať zapnúť a vypnúť v nastaveniach. To však nebude jediná novinka.

iPady by sa mali dočkať lepšieho používateľského prostredia, čo by malo prácu ľudí na týchto zariadeniach ešte viac zjednodušiť. Vylepšenia dostane aj klávesnica a jej podpora viacerých jazykov, diktovanie či integrácia mini-aplikácií. Pokiaľ ste zvyknutí používať Siri, s príchodom iOS 13 by sa vám už nemalo stať, že vám hlasová asistentka pri zadávaní príkazu neporozumie z dôvodu hlučnosti prostredia.

iPad Pro (2018)
iPad Pro (2018) (Apple)

Hlavnou hviezdou bude iPad

Všetky ďalšie informácie sa vzťahujú k iPadom. Tie by okrem iného mali dostať aj podporu viacerých okien. Momentálne síce môžete spustiť na iPade dve aplikácie naraz vedľa seba, čo v niektorých prípadoch znyčne zvyšuje produktivitu práce, ale zároveň má táto funkcia veľa obmedzení. iPady s novým systémom by mali podporovať zobrazovanie voľných okien, ktoré sa budú dať prstom premiestňovať na obrazovke. Niečo ako súčasný PIP mód (picture-in-picture).

Na iPade by mali byť prítomné aj nové gestá v podobe kliknutia tromi prstami. Týmto gestom na klávesnici budete môcť posúvať akcie v appkách dopredu alebo ich vrátiť späť podobne ako na počítači. Apple navyše vraj chystá komunikáciu s vývojármi aplikácií tretích strán, aby tieto gestá integrovali dosvojich aplikácií a tým zjednotili používateľský zážitok.

iPad tiež bude vybavený novým manažérom písiem. Ovácie zrejme zožne aj nová aplikácia mailu. Mail od Apple je dobrým klientom pre správu komunikácie, ale oproti dynamicky sa vyvíjajúcej konkurencii mu chýba niekoľko zásadných moderných funkcií. Natívna aplikácia pre správu mailov v Samsungoch je podstatne lepšia. Apple Mail sa ale chystá privlastniť si niekoľko funckií (triedenie mailov, stišovanie notifikácií atď.) od konkurencie, tak uvidíme, ako sa s aplikáciou bude pracovať po novom.

via GIPHY

Má sa jednať o najväčšiu aktualizáciu systému iOS za ostatné roky. Viac informácií sa pravdepodobne dočkáme len z podobných vyhlásení od rôznych zdrojov alebo pri samotnom predstavení 3. júna na konferencii WWDC19.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio