MOBIL.sk MOBIL.sk

Internet Explorer umožňuje hackerom ukradnúť vaše dáta! Dokonca aj keď ste ho nikdy nezapli
zdroj: Dávid Baránek

Internet Explorer umožňuje hackerom ukradnúť vaše dáta! Dokonca aj keď ste ho nikdy nezapli

Najhoršie na tom je to, že Microsoft o probléme vie a nič s tým nerobí.

Internet Explorer sa za roky svojej existencie stal synonymom pre pomalosť a nestabilitu. Možno si hovoríte, že vy predsa tento internetový prehliadač nepoužívate, takže sa oň nemusíte zaujímať a ani sa ho obávať. Opak je ale pravdou.

Bezpečnostný expert John Page objavil vážnu chybu v Internet Exploreri, kvôli ktorej dokážu útočníci ukradnúť užívateľské dáta z počítača. A to dokonca aj vtedy, ak ho nepoužívate, ani ste ho nikdy nezapli. Úplne postačí, ak ho máte nainštalovaný v počítači. 

Známy internetový prehliadač od Microsoftu je zraniteľný voči útoku s názvom XML External Entity. Hackeri na to využívajú súbory .MHT, ktoré používa Internet Explorer pre ukladanie webových archívov. Problémom je, že moderné prehliadače už tento formát súborov nevyužívajú a keď sa ich počítač pokúsi otvoriť, automaticky spúšťa Internet Explorer.

zdroj: pixabay.com

Užívatelia sa môžu k .MHT súborom dostať prostredníctvom mailu, Messengeru či inej komunikačnej platformy. Po tom, čo sa im Internet Explorer otvorí, môžu hackeri potenciálne získať prístup k lokálnym súborom a na diaľku preskúmavať súbory a informácie o nainštalovaných programoch v počítači. 

Problémom je, že aj keď Internet Explorer momentálne používa menej ako 10 percent užívateľov, oveľa väčší počet ľudí ho má na svojom počítači nainštalovaný. V tomto prípade sú zraniteľní nie len jeho pravidelní používatelia, ale všetci, ktorí si ho neodinštalovali. 

John Page testoval túto chybu na poslednej verzií Internet Exploreru, IE 11. Zistil tiež, že chyba sa týka verzie Windows 7 aj najnovšieho Windows 10. Čo je na tom ale azda najhoršie je, že v minulosti už na problém upozornil samotnú spoločnosť. Tá mu povedala, že „zváži“ opravu v budúcej aktualizácií. Až po tom, čo sa nič nedialo, sa rozhodol ukázať chybu verejnosti.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio