MOBIL.sk MOBIL.sk

Windows 10 bol portovaný na smartfón OnePlus 6T (VIDEO)
zdroj: NTAuthority

Windows 10 bol portovaný na smartfón OnePlus 6T (VIDEO)

Zrejme každý si je vedomý toho, že moderné smartfóny sú veľmi výkonnými zariadeniami. Málokto však už tuší, že pri malej troche úprav nie je problémom rozbehať na nich ani desktopový Windows 10.

Twitterový účet NTAuthority zverejnil sériu videí so smartfónom OnePlus 6T, na ktorom po rôznych úpravách relatívne plynule beží operačný systém Windows 10. Kým v minulosti bol systém Windows určený výhradne pre procesory x86 a x64, dnes je kompatibilný aj s procesormi ARM, ktoré nájdeme najčastejšie v mobiloch či tabletoch.

Vďaka už spomínanému výkonu dnešných smartfónov sa teda otvorili brány pre portovanie tohto "veľkého" systému aj na mobily.

V minulosti sa podobný kúsok podaril NTAuthority aj so smartfónom Google Pixel 3 XL a tiež s inými zariadeniami. Ďalší človek v komentári mu následne pripojil fotku, ako si na smartfóne Asus P835 v minulosti zahral kultovú hru Solitaire. Hoci tento smartfón poháňal systém Windows Mobile, autorovi Stevenovi Sifonskemu sa naň podarilo nainštalovať Windows 7.

Hoci sa Microsoft v minulosti prostredníctvom systémov Windows Mobile a Windows Phone snažil dostať aj na mobilné platformi, jeho zámer mu veľmi nevyšiel. Nedokázal totiž držať krok s ostatnými technologickými spoločnosťami a nakoniec sa rozhodol sústrediť sa plne na počítačový systém, počítače a iné softvérové služby s ním spojené. Výskyt operačného systému Windows na mobiloch teda pravdepodobne ostane naďalej výsadou takýchto nadšencov.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio