MOBIL.sk MOBIL.sk

Globálna banka predpovedá ešte nižšie predaje iPhonov ako v minulom roku
zdroj: MOBIL.sk

Globálna banka predpovedá ešte nižšie predaje iPhonov ako v minulom roku

Na svete nič netrvá večne. Platí to aj pre mobilný biznis a neustále rastúce predaje smartfónov.

Už dávnejšie sme svedkami globálneho poklesu predaja smartfónov. Môže za to nasýtenosť trhu, ale tiež nedostatok inovácií v rámci každoročnej aktualizácie modelov. Výrobcovia smartfónov totiž vo viacerých aspektoch dnešných smartfónov narazili na limity technológie, či už hovoríme o displejoch, batériách alebo procesoroch.

Každý rok sa stretávame s rôznymi predpoveďami analytikov a analytických spoločností, ktoré pre rok 2019 opäť nevyzerajú pre mnohé značky ružovo. Banka Credit Suisse sa najnovšie vyjadrila k predajom iPhonov. Tento rok sa očakáva, že spoločnosť Apple predá opäť menej iPhonov ako tomu bolo v roku 2019. Kým v minulom roku predal Apple 218 miliónov svojich smartfónov, v roku 2019 to má byť ešte o 12,4 % menej. Podľa všetkého tak Apple predá "iba" 191 miliónov svojich smartfónov.

via GIPHY

Jeden z problémov Apple je aj fakt, že predaje v Číne nejadú podľa očakávaní spoločnosti. V minulom roku sa spoločnosť dokonca uchýlila k 6 % zlacňovaniu svojich zariadení, čo u technologického giganta nebýva zvykom. Čínsky trh je síce veľký, ale ponúka enormné množstvo smartfónov od konkurenčných značiek, ktoré sú o desiatky percent lacnejšie a pritom veľmi dobre vybavené. Credit Suisse tvrdí, že tento trend by sa mohol jemne zmeniť v roku 2020, kedy Apple plánuje väčší redizajn iPhonov (a možno podporu 5G sietí), čo by zákazníkov mohlo povzbudiť ku kúpe.

Ľudia v Apple však rozhodne nesedia so založenými rukami. Tento trend predpovedali už skôr a už pred pár rokmi sa rozhodli, že stratu musia nahradiť nárastom tržieb zo služieb. Kým v roku 2016 Apple za svoje služby zinkasoval od ľudí 25 miliárd dolárov, v roku 2019 to má byť až 50 miliárd amerických dolárov.

K tejto méte (a udržaniu rastu) má spoločnosti pomôcť portfólio služieb ako AppleCare, Apple Music, the App Store, iTunes, Apple Pay. Nedávno k nim pribudli novinky v podobe Apple News+, Apple TV+, Apple Arcade a Apple Card, ktoré bude spoločnosť zavádzať do prevádzky v najbližšom čase.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio