MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook vás stále sleduje aj po tom, čo si deaktivujete účet
zdroj: Book Catalog / Flickr

Facebook vás stále sleduje aj po tom, čo si deaktivujete účet

Ak sa povie Facebook, zrejme nikomu sa už dnes nevybaví najbezpečnejšia sociálna sieť, ktorá dbá najmä na súkromie svojich používateľov. Môžu za to najmä škandaly, ktoré sa v súvislosti s únikom dát používateľov objavili za posledný rok. Lenže nemusí to byť jediný problém tejto sociálnej siete.

Veľa ľudí sa pri škandáloch s únikom osobných dát používateľov rozhodlo, že svoj účet na sociálnej sieti si deaktivujú alebo úplne vymažú. Títo jedinci pravdepodobne očakávali, že týmto krokom zamedzia Facebooku, aby o nich zhromažďoval dáta a predával ich na lepšie prispôsobenie reklamy. Podľa internetového magazínu CNET sa však títo jedinci mýlia.

Pokiaľ sa niekto rozhodne si účet deaktivovať, stane sa to, že svoje údaje skryje pred očami iných používateľov. Táto funkcia však nikdy nemala slúžiť na ochranu pred zbieraním osobných dát pre potreby reklamy. V tomto duchu sa pre CNET vyjadrili aj zástupcovia samotného Facebooku. Zvláštne je, že túto skutočnosť Facebook vôbec neuvádza vo svojich podmienkach používania, čo môže používateľov zmiasť.

To značí, že Facebook o vás môže zbierať dáta aj v prípade, že ste si deaktivovali účet. Deje sa tak napríklad na každom z 275 miliónov web stránok, ktoré obsahujú tlačidlo zdieľať na Facebooku. Sociálna sieť je v tom prípade schopná zaznamenávať vaše chovanie a záujem o jednotlivé časti webu. Lepšou možnosťou je facebookový účet vymazať. Ani to vás však úplne pred Facebookom neochráni. Sociálna sieť skrátka nejaké informácie zbiera takmer o každom z nás, bez ohľadu na to či ju používame alebo nie.

Možnosťou je aj používanie prehliadačov, ktoré zablokujú sledujúce elementy na weboch. Problémom je, že tieto blokovacie funkcie zastavia aj zobracovanie reklám, čo môže škodiť nezávislým portálom, ktorých hlavným príjmom je zobrazovanie reklamy na ich stránke. Na úplné zastavenie sledovania Facebookom si tak zrejme budeme musieť počkať.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio