MOBIL.sk MOBIL.sk

Budúce iPhony budú mať opäť najpokrokovejšie procesory
zdroj: Apple

Budúce iPhony budú mať opäť najpokrokovejšie procesory

Spoločnosť TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ohlásila úspech pri vývoji architektúri 5 nm procesorov. TSMC je taiwanským výrobcom mikročipov, ktorý sa dnes stará exkluzívne o procesory pre zariadenia od spoločnosti Apple.

Pri iPhonoch 6S a 6S Plus, kedy sa TSMC o výrobu procesorov pre iPhony delila so Samsungom totiž nastala situácia, že hoci mala spoločnosť Samsung modernejší výrobný proces a vyrábali v podstate rovnaké procesory, tie od TSMC spotrebovávali energiu menej. Neskôr sa v Apple rozhodli, že výrobu procesorov nechajú už čisto na firmu TSMC. Určite však do tohto rozhodnutia zasiahol aj fakt, že Samsung je priamou konkurenciou Applu.

Každopádne, jablčná spoločnosť urobila správne rozhodnutie, o čom svedčí najnovšie vyjadrenie taiwanského dodávateľa. Hoci spoločnosť len nedávno prešla na 7 nm výrobný proces pri čipe Apple A12 Bionic, čo umožnilo postaviť výkonnejšie, menšie a úspornejšie čipy, najnovšie bola zverejnená správa, že je hotová architektúra 5 nm výrobného procesu. To znamená, že tranzistory môžu byť na dosku osádzané 1,8-krát hustejšie, čo čipy opäť zmenší. TSMC zároveň hovorí o ďalšom 15 % nárast výkonu na jadro.

Vzhľadom na dĺžku vývoja jednotlivých modelov iPhonov je však veľmi nepravdepodobné, že sa nových čipov dočkáme už na túto jeseň. Spoločnosť Apple by totiž nemala distatok času novinky osadiť úplne novým typom procesora s novou architektúrou. Tento rok sa preto pravdepodobne dočkáme vylepšeného čipu v podobe Apple A13, ktorý bude postavený na 7 nm výrobnom procese s rôznymi vylepšeniami či navýšením taktu jadier.

TSMC teda 5 nm proces pravdepodobne využije najskôr v roku 2020 pri čipe Apple A14 (alebo akokoľvek sa už bude volať). Uvidíme, ako si s týmto výrobným procesom poradí konkurencia a či sa reálne nedočkáme skôr smartfónov s Androidom s takýmito čipmi novej generácie.

zdroj: tsmc.com

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio