MOBIL.sk MOBIL.sk

Vojaci testujú inteligentné okuliare od Microsoftu. Vraj je to ako Call of Duty v reálnom živote!
zdroj: Microsoft, Call of Duty

Vojaci testujú inteligentné okuliare od Microsoftu. Vraj je to ako Call of Duty v reálnom živote!

HoloLens 2 je nová generácia inteligentných okuliarov s podporou rozšírenej reality od Microsoftu. Spoločnosť nám ich predstavila vo februári, avšak, nie sú určené pre bežných zákazníkov. Aj kvôli vysokej cene nájdu využitie skôr vo veľkých firmách, zdravotníctve, ale napríklad aj armáde.

Ešte na jeseň podpísala spoločnosť Microsoft zmluvu s Armádou Spojených štátov. V kontrakte za 479 miliónov dolárov sa zaviazali, že svoje okuliare HoloLens prispôsobia pre vojenské účely a stanú sa súčasťou systému Integrated Visual Augmentation System (IVAS). Pokiaľ sa všetko dopadne ako má, dostanú celkovo 100 tisíc kusov týchto okuliarov.

zdroj: US Army, cnbc.com

Celý projekt je stále vo fáze testovania a pracuje sa len s prvými prototypmi. Od reálneho využitia v terénu sú teda stále vzdialení niekoľko rokov, no už teraz nám poskytli niekoľko zaujímavých informácií a prvý pohľad na projekt.

Vojaci spolu s vývojármi pracujú s komerčnou verziou HoloLens 2, ktorú obohatili o spomínaný systém IVAS. V rámci testovania poskytli okuliare niekoľkým príslušníkom armády a výsledný zážitok údajne pripomínal „hru Call of Duty v reálnom živote.“

zdroj: US Army, cnbc.com

IVAS premieta do okuliarov množstvo údajov vrátane mapy s polohou vojaka a kompas, na ktorom vidí aj polohu ostatných členov tímu. Okuliare dokážu zobraziť aj virtuálnu mriežku, ktorá ukazuje miesto, kde má namierenú zbraň. Vďaka termálnej kamere FLIR sa dajú okuliare použiť aj na nočné videnie. V skratke, ich nosenie môže v praxi pripomínať scény z rôznych sci-fi počítačových hier.

Aj keď to znie zaujímavo, stále je tu množstvo vecí, ktoré treba doladiť. Tak napríklad, HoloLens 2 sú stále príliš veľké na to, aby ich vojaci mohli nosiť spolu s prilbami na hlave. Armáda je aj napriek tomu optimistická a myslí si, že do roku 2022 sa dostane do rúk tisícok vojakov. V 2028 ju už plánujú nasadiť oveľa širšie a naplno využiť všetkých 100 tisíc kusov, ktoré kúpia.

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio