MOBIL.sk MOBIL.sk

Google nám zas o niečo sťaží inštalovanie Android aplikácií z neznámych zdrojov
zdroj: Dávid Baránek

Google nám zas o niečo sťaží inštalovanie Android aplikácií z neznámych zdrojov

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí často inštalujú aplikácie mimo oficiálneho obchodu Play od Google, máme pre vás zlú správu. Od pripravovaného Androidu Q bude tento proces zas o niečo zdĺhavejší a náročnejší na čas.

Obchod Play je hlavný zdroj aplikácií pre väčšinu majiteľov Android zariadení. Nájdete tu všetky potrebné aplikácie aj hry, pokiaľ by vám to ale náhodou nestačilo, stále si môžete stiahnuť aj aplikáciu z neznámych zdrojov. To znamená, stiahnuť si zo stránky APK súbor a nainštalovať si ho do svojho mobilu.

V aktuálnych verziách Androidu vám to ale systém od výroby nepovoľuje. Pokiaľ chcete nainštalovať neznámu aplikáciu, musíte prejsť do nastavení a povoliť inštaláciu z neznámych zdrojov. Potom vám už Android nebude robiť problémy a na vlastnú zodpovednosť si do smartfónu môžete inštalovať takmer čo chcete.

zdroj: 9to5google.com

Od pripravovaného Android 10 Q sa to ale zas o niečo sťaží. Po každej takejto inštalácií sa vám totiž táto možnosť v nastavení opäť zablokuje. To znamená, že vždy, keď budete inštalovať stiahnutú APK aplikáciu, musíte otvoriť nastavenia a nanovo odblokovať inštalovanie z neznámych zdrojov. 

Aj keď ide o pomerne otravnú vec, Google sa nás takýmto spôsobom snaží chrániť a ako sám píše „je to pre naše vlastné bezpečie.“ Aj na oficiálnom obchode sa občas objavia škodlivé aplikácie, avšak Google proti nim neustále bojuje a môžeme ho označiť za bezpečný zdroj. To sa už nedá povedať o internete, kde môžete nájsť aplikácie plné škodlivých kódov. Týmto spôsobom budú musieť užívatelia premýšľať zakaždým, keď sa pokúsia nainštalovať neznámu aplikáciu.

Na záver ešte spomeňme, že táto funkcia bola spozorovaná len v beta verziách Androidu Q. To znamená, že ju spoločnosť testuje a do stabilnej verzie sa nakoniec nemusí dostať.

Najnovšie z kategórie: Android

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio