MOBIL.sk MOBIL.sk

Oklamať snímač odtlačkov v Galaxy S10 je jednoduchšie ako sa zdá! Tento muž to zvládol za 15 minút
zdroj: Samsung

Oklamať snímač odtlačkov v Galaxy S10 je jednoduchšie ako sa zdá! Tento muž to zvládol za 15 minút

Samsung nám do svojich tohtoročných smartfónov Galaxy S10 priniesol novú technológiu odomykania pomocou odtlačku. Použil utrazvukový snímač umiestnený pod displejom, ktorý sníma 3D obraz vášho prsta. Zdá sa ale, že nie je ani zďaleka tak bezpečný, ako sme si spočiatku mysleli.

Jeden z majiteľov Galaxy S10+ prišiel na pomerne jednoduchý spôsob, ako toto zabezpečenie oklamať. Údajne mu to netrvalo ani 15 minút. Najskôr vzal svoj odtlačok z fľaše vína zvýraznil ho vo Photoshope. Potom fotografiu vložil do špeciálneho softvéru a vytlačil ho na kus plastu pomocou svojej 3D tlačiarne.

Keďže ultrazvukový senzor potrebuje kapacitný vstup, nestačilo mu len priložiť plast s vytlačeným odtlačkom na obrazovku. Musel ju následne pritlačiť vlastným prstom, ktorý ale zakryl gumenými rukavicami, takže smartfón nemal ako zosnímať jeho ozajstný odtlačok. Galaxy S10+ sa aj napriek tomu odomkol, čo môžete vidieť na jeho videu.

zdroj: gfycat.com

To dokazuje, že oklamanie 3D snímača prstov je naozaj jednoduché. Ktokoľvek s 3D tlačiarňou by tak dokázal odomknúť cudzie zariadenie a jediné, čo potrebuje, je jeho odtlačok prstu. Autor videa napísal, že by takýmto spôsobom vedel zrejme odomknúť akýkoľvek ukradnutý mobil, keďže odtlačky majiteľa budú s najväčšou pravdepodobnosťou po celkom jeho tele.

Autor tvrdí, že s najväčšou pravdepodobnosťou by sa dokázal do cudzieho mobilu dostať za 10 minút alebo menej. Kým by jeho majiteľ prišiel domov a pokúsil sa ho zablokovať, už dávno by sa dokázal dostať do jeho bankového účtu. Množstvo bankových aplikácií totiž využíva snímač odtlačkov na prístup k účtu. O to alarmujúce je zistenie, že sa dá tak ľahko oklamať.

zdroj: GIPHY

Svojim videom chcel poukázať na to, že táto technológia nie je ani zďaleka tak bezpečná, ako sa môže zdať. Avšak, ani staršie snímače odtlačkov na tom nie sú oveľa lepšie. Niektorí výskumníci sa cez ne dokázali dostať jednoduchým vytlačením fotografie odtlačku vo vysokom rozlíšení. Ako najbezpečnejšia technológie preto vyzerá 3D odomykanie tvárou, ktoré využívajú iPhony od generácie iPhone X. Aj tie ale môžete oklamať pomocou špeciálnych masiek. Na druhej strane, vytvoriť realistickú masku je asi predsa len zložitejšie ako vytlačiť odtlačok prsta na kus plastu.

Najnovšie z kategórie: Video

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio