MOBIL.sk MOBIL.sk

Gmail má 15 rokov a dostáva ďalšie nové funkcie
zdroj: Google

Gmail má 15 rokov a dostáva ďalšie nové funkcie

Písal sa dátum 1. apríl roku 2004, keď spoločnosť Google predstavila svoju službu webového e-mailu. Ľudia boli vzhľadom na dátum trochu zmätený, ale rozhodne nešlo o vtip. Dnes Gmail používa 1,5 miliardy ľudí na celom svete a Google doň pridáva nové funkcie.

Gmail dostáva v posledných týždňoch jednu novinku za druhou. Po informácii o interaktívnych emailoch a programovateľných gestách sa Google rozhodol svojmu emailovému klientovi uštedriť ďalšie. Jedná sa o funkcie Smart Compose (inteligentné vytváranie) a Scheduled Emails (plánované e-maily).

Takto vyzeral Gmail pri svojom vzniku / Google

Funkcia Smart Compose dokáže inteligentne dopĺňať vaše e-maily v priebehu toho, ako píšete. Gmail sa v priebehu času naučí, či sa v e-mailoch zdravíte slovom "Ahoj" alebo "Dobrý deň" a neskôr bude tieto detaily do správ dopĺňať automaticky. Funckia dokáže rozoznať aj to, akým spôsobom tvoríte predmet, takže postupne vám dokáže ušetriť niekoľko desiatok sekúnd automatickým vyplnením tejto súčasti emailov. Smart Compose jednoducho príde na štýl, akým píšete e-mailové správy.

via GIPHY

Funkcia bude dostupná najprv pre smartfóny s operačným systémom Android, no neskôr sa dostane aj do iOS zariadení. Smsrt Compose si už dlhšie mohli užívať majitelia telefónov Pixel od Google, kde sa funkciu používatelia pochvaľovali. Jediným obmedzením tak pre nás budú podporované jazyky. K základnej angličtine pribudne španielčina, francúzština, Taliančina a Portugalčina. Po čase sa však zrejme dočkáme aj my. Spoločnosť Google má totiž veľmi dobrú podporu cudzích jazykov v appkách vďaka svojim projektom pre rozpoznávanie reči.

via GIPHY

Plánované odosielanie e-mailov (alebo Scheduled Emails) bude pomôckou najmä pre manažérov a zaneprázdnených ľudí. Pokiaľ máte časovo náročnú dynamickú prácu, je potrebné si čas rozdeľovať. Pri písaní e-mailov tak občas musíte samotný mail napísať skôr, než ho chcete poslať. Doteraz sa to dalo robiť doplnkami tretích strán, no po novom Gmail dostane túto funkciu v zálade. Jednoducho si napíšete maily, ktoré potrebujete a ich odoslanie naplánujete o niekoľko hodín, či dní neskôr, keď už budete na dovolenke, či nebudete dostupní prostredníctvom internetu.

via GIPHY

Gmail vďačí za tieto nové funkcie najmä projektu Inbox. Šlo o alternatívny inteligentný email od Google, ktorý bol predstavený 22. októbra 2014. Bol dostupný prostredníctvom webu a aplikácií pre Android a iOS. Google sa však po troch rokoch rozhodol Inbox ako službu zrušiť. Celý projekt použil na experimentovanie s funkciami a sledovanie návykov používateľov. Funkcie, ktoré dosiahli najlepšie výsledky teraz integruje do služby Gmail, takže projekt Inbox rozhodne nebol zbytočný.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio