MOBIL.sk MOBIL.sk

Asus ZenFone Max Pro (M2): Čistý Android a obrovská batéria za sympatickú cenu (RECENZIA)
zdroj:

Asus ZenFone Max Pro (M2): Čistý Android a obrovská batéria za sympatickú cenu (RECENZIA)

Minulý rok nám Asus predstavil úspešnú novinku ZenFone Max Pro. Zákazníkov si získal veľkou batériou, slušným výkonom a základným Androidom za nízku cenu. Pred týždňom spustil Asus na Slovensku predaj jeho nástupcu – ZenFone Max Pro (M2). Dokáže novinka splniť očakávania a priniesol nám Asus opäť smartfón, ktorý stojí za to? My v redakcií sme ho vyskúšali a prinášame vám recenziu, ktorá odpovie na tieto otázky.

Balenie 

ZenFone Max Pro (M2) nám do redakcie prišiel v čiernej krabičke, v ktorej sa okrem mobilu nachádzal kábel, 10W nabíjačka a slúchadlá. Asus nám k tomu pribalil aj priehľadný silikónový obal, ktorý ochráni mobil pred pádmi. Toto nebýva štandardom u všetkých mobilov, preto si za to zaslúži pochvalu.

Kompletné balenie ZenFone Max Pro M2

Dizajn

Prednú stranu mobilu zaberá 6,26 palcový displej. Oproti minulej generácií má M2 podstatne menšie okraje a stredne veľký výrez v hornej časti obrazovky. Vďaka tomu vyzerá o niečo modernejšie, aj keď na môj vkus je pod displejom až príliš veľký priestor. 

Zadnú stranu tvorí plastové telo, ktoré nahradilo hliník použitý v pôvodnej M1. Plast síce nepôsobí tak prémiovo ako napríklad sklo, vďaka lesklému povrchu ale nemáte pocit, že v ruke držíte lacný mobil. Na prvý pohľad sa dokonca môže zdať, že ide o sklo, keďže má podobnú textúru a lesklosť. Nachádza sa tu aj duálny fotoaparát spolu so snímačom odtlačkov prstov.

Asus sa rozhodol zospodu zariadenia ponechať 3,5mm jack a tak si môžete užiť počúvanie hudby aj cez klasické slúchadlá. Bohužiaľ, okrem neho ponechal aj starý konektor na nabíjanie. Aj keď v dnešnej dobe už aj mobily strednej triedy ponúkajú nabíjanie cez USB-C, v tomto prípade zostala spoločnosť verná microUSB. To mimochodom nepodporuje rýchle nabíjačky a ani bezdrôtové nabíjanie. 

Plastové telo, ktoré pripomína sklo

Displej

ZenFone Max Pro M2 ponúka 6,3 palcový displej s rozlíšením 2280x1080 pixelov a pomerom strán 19:9. Asus použil LCD IPS displej, ktorý nie je zlý, ale zároveň má svoje medzery. Obrazovka pôsobí trochu vyblednuto a chladne. Nie je to žiadna katastrofa, avšak v tejto cenovej kategórií sa dajú nájsť aj lepšie kúsky. Na druhej strane, jeho jas je úplne dostatočný a to isté platí aj o pozorovacích uhloch. 

Stredne veľký horný výrez, podobný ako napríklad v OnePlus 6

Prostredie

V mobile nájdeme nainštalovaný základný Android 8.1 Oreo. To znamená Android v takmer čistej podobe, v akej ho vyrába Google a bez ďalšej nadstavby. Asus navyše ponúka niekoľko vlastných predinštalovaných aplikácií ako kalkulačka, rádio, nahrávač hlasu a tiež kameru, ku ktorej sa ešte neskôr dostaneme. 

Takmer čistý Android 8.1 Oreo

To, že v mobile nájdeme Android v takmer čistej podobe môže byť pre niekoho výhodou, pre niekoho nevýhodou. Na jednej strane dostávame do rúk jednoduchý a vyladený systém. To ocenia najmä fanúšikovia Androidu, ktorí nie sú zvyknutí na nadstavby výrobcov. Všetko funguje jednoducho a nič nie je navyše – okrem toho základný Android je menej náročný a ponúka tak lepší výkon. Na druhej strane by niekomu mohli chýbať pokročilé možnosti nastavenia, ktoré základný Android neponúka a pridávajú ho až výrobcovia. To znamená, že ak ste doteraz používali iný mobil od Asusu s ich nadstavbou ZenUI, je možné, že vám niektoré funkcie budú chýbať. Tak napríklad, Asus v nastaveniach vôbec neponúka skrytie horného výrezu. 

Kamera

Novinka od Asusu ponúka duálny fotoaparát na zadnej strane. Hlavná kamera fotí v 12MP kvalite s clonou f/1.8 a nakrúca 4K video. Dopomáha jej 5MP senzor, ktorý slúži na rozoznávanie hĺbky pri portrétových fotografiách. 

Duálny fotoaparát na zadnej strane

Aplikácia Kamera ponúka všetky základné funkcie, ktoré by ste mohli potrebovať. Môžete si nastaviť režim fotenia v noci, fotenie športu či HDR. Asus tiež ponúka režim Pro, v ktorom si môžete nastaviť parametre ako clona, expozícia či ISO. 

Aplikácia ponúka aj niekoľko základných filtrov, ktoré ale v praxi zrejme veľmi nevyužijete. Sépia, Negatív, Solarizácia či Posterizácia sú efekty, ktoré vás možno na chvíľu zabavia, ale v prípade reálneho fotenia ich využijete asi ťažko. Pochvalu si nezaslúži ani samotný dizajn appky, ktorý vyzerá akoby sa zasekol pred piatimi rokmi.

Čo Asus ale nezvládol na plnej čiare, je preklad. V Taiwane majú zrejme v krajinách Európy stále trochu chaos, pretože slovenský jazyk tu miešali so slovinským. V Nastaveniach ste preto mohli nájsť možnosť „Veľkosť fotografie“ a hneď pod tým „Kakovost slike.“ Prakticky celá aplikácia na fotenie je plná slovných spojení, ktorým zrejme väčšina z nás rozumieť nebude a my len dúfame, že Asus tento problém odstráni v blízkej aktualizácií.

Prostredie aplikácie Kamera

Aj keď aplikácia si zaslúži kritiku, samotný fotoaparát je na vysokej úrovni. Farby sú presné, mobil nemá problém s ostrením, detailmi, ani vysokým šumom. Páčia sa mi aj portrétové fotografie, u ktorých si mimochodom môžete nastaviť hĺbku ostrosti. Samozrejme, kvalita sa nemôže porovnávať s high-end smartfónmi a najmä v horších svetelných podmienkach vidno určité medzery. Medzi strednou triedou sa ale určite nestratí a patrí k tomu lepšiemu na trhu.

Asus ZenFone Max Pro (M2) (9 obrázkov v galérii)

Výkon

ZenFone Max Pro M2 je poháňaný procesorom Snapdragon 660 od Qualcommu. Spolu s ním tu nájdeme až 6GB pamäte RAM a 64GB úložisko pre dáta. To sa dá ešte rozšíriť o pamäťovú kartu do veľkosti 512GB. Zrejme aj vďaka základnému Androidu pracuje mobil veľmi plynulo a rýchlo. S bežnými úlohami mobil problém a priemernému užívateľovi jeho výkon bohato postačí. Poradil si dokonca aj s náročnejšími hrami ako napríklad PUBG Mobile. Na nižších detailoch šla hra bez problémov, hrateľná bola dokonca aj v HD kvalite, aj keď s určitými poklesmi FPS a nie úplne plynulo. Čo tým ale chcem povedať je, že na svoje si prídu aj hráči, ktorí sú ochotní sa trochu „uskromniť.“

Reproduktory

Čo sa počúvania hudby cez reproduktory týka, má novinka od Asusu určité medzery. Aj keď hrá pomerne hlasno, jeho kvalita nie je práve najlepšia a spoločnosť by na tom ešte mohla trochu popracovať. Najmä vo vyšších hlasitostiach bol zvuk do určitej miery skreslený. 

Batéria

Jedným z najväčších lákadiel ZenFone Max Pro M2 je práve jeho obrovská 5000mAh batéria. Tým sa radí medzi smartfóny s najväčšou baterkou nie len v strednej triede, ale vôbec medzi všetkými mobilmi. V praxi to znamená to, že ak ste priemerný užívateľ, vystačíte si s nabíjaním každé dva dni. Na druhej strane, kvôli absencií rýchleho nabíjania a väčšej baterke trvá nabíjanie pomerne dlho. Pripravte sa na takmer 3 hodiny na kábli, pokiaľ chcete mobil nabiť z 0 na 100%.

Zhrnutie

Druhá generácia ZenFone Max Pro sa Asusu vydarila a rozhodne sa nemusí za nič hanbiť. Za cenu 300 eur ponúka atraktívny dizajn, slušnú kameru, dobrý výkon a základný Android. Navyše, ponúka naozaj veľkú batériu, pri ktorej v podstate nemá konkurenciu. Samozrejme, pri cene, akú Asus nastavil, muselo dôjsť k určitým kompromisom, o ktorých sme písali a ktoré trochu kazia celý dojem. Aj napriek tomu si ale myslím, že pokiaľ hľadáte dostupný mobil s čo najlepšou výdržou a navyše chcete základný Android, kúpu ZenFone Max Pro M2 určite neoľutujete.

Plusy:

 • Veľká batéria
 • Dizajn
 • Dobré kamery
 • Základný Android
 • 3,5Mm jack

Mínusy

 • Aplikácia Kamera (zastaralý dizajn a zlý preklad)
 • microUSB
 • Absencia rýchleho nabíjania

  Najnovšie z kategórie: Mobily

  Pozri viac

  Odporúčame

  Fun rádio