MOBIL.sk MOBIL.sk

Niektoré smartfóny Nokia posielali osobné údaje do Číny. Údajne šlo o chybu
zdroj: Nokia, pixabay.com

Niektoré smartfóny Nokia posielali osobné údaje do Číny. Údajne šlo o chybu

O tom, že smartfóny zbierajú dáta svojich užívateľov a posielajú ich do Číny, sa hovorí už dlhšie. Najčastejšie sa v súvislosti s tým spomína čínska spoločnosť Huawei. Teraz sa však ukázalo, že do Číny sa dostávali dáta aj prostredníctvom výrobcu, od ktorého by sme to naozaj nečakali – fínskeho HMD Global, ktorý vyrába Nokie.

Nórska verejnoprávna televízia NRK našla dôkazy o tom, že niektoré smartfóny Nokia odosielali citlivé informácie do Číny. Údajne šlo o aktuálnu polohu GPS, sériové číslo zariadenia a dokonca aj telefónne číslo. Všetko toto sa posielalo na čínske servery v nešifrovanej podobe, čo je ešte alarmujúcejšia informácia.

Dáta unikali prostredníctvom niektorých smartfónov Nokia 7 Plus. Akonáhle sa mobily zapli, poslali dáta na doménu vnet.cn, ktorú vlastní čínsky štátny operátor Telecom. To isté sa stalo aj v prípade, že majiteľ zapol displej alebo odomkol zariadenie.

Nokia 7 Plus | zdroj:hmdglobal.com

Nokia 7 Plus sa predáva na európskych aj čínskych trhoch. V prípade čínskych modelov sa nemôžeme čudovať tomu, že posielali informácie svojmu operátorovi. Mobily predávané v Európe by ale nič podobné nemali robiť a ide o veľký prešľap od tejto spoločnosti.

Podľa HMD šlo o chybu, ktorá sa vyskytla v niektorých modeloch Nokia 7 Plus. Ich majitelia sa ale údajne nemusia obávať, pretože žiadne osobné dáta sa k tretím stranám nedostali. Kvôli chybe v kóde sa mobily snažili posielať dáta do Číny, avšak tie nikdy neboli spracované a nemali sa k nim ako dostať. Okrem toho už chybu odstránili. Faktom ale je, že pokiaľ sa dokáže pochybenie zo strany HMD, môže im hroziť poriadna pokuta.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio