MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Google sa bude Európanov používajúcich Android pýtať na výber prehliadača
zdroj: flickr.com

Spoločnosť Google sa bude Európanov používajúcich Android pýtať na výber prehliadača

Spoločnosť Google má v Európe mierne problémy s Európskou komisiou. Tá jej jej ešte vlani udelila rekordnú pokutu 5 miliárd amerických dolárov v rámci protimonopolných opatrení. Google chce zabrániť ďalším pokutám.

Technologický gigant Google to v Európe nemá ľahké. Európska únia totiž berie bezpečnosť svojich obyvateľov veľmi vážne, najmä vďaka škandálom s únikmi dát, ktoré sa týkajú v prevažnej väčšine amerických spoločností. Vlani (v máji) bola v súvislosti s nimi zavedená nová smernica GDPR, ktorá umožňuje ľuďom mať väčšiu kontrolu na svojimi osobnými údajmi.

Google však dostal svoju rekordnú pokutu najmä za uprednosňovanie vlastných služieb v zariadeniach s operačným systémom Android, ktorý slúžil na upevňovanie postavenia na trhu jeho prehliadača Google Chrome či vyhľadávača Google Search. Spoločnosť totiž platila výrobcom mobilov tretích strán, aby do svojich zariadení predinštalovávali jej softvérové produkty, čím značne znevýhodňovala konkurenciu.

via GIPHY

Takéto pokuty však môžu byť aj pre veľkú spoločnosť zničujúce, preto Google na svojom blogu ohlásil zmeny. V prvom rade zmenil licencovanie svojich produktov, takže ak si nainštalujete prehliadač Chrome, v budúcnosti by ste mali byť schopní dodatočne si vybrať vyhľadávač, ktorý vám najviac vyhovuje (aj keď väčšina asi ostane pri Google Search). Rovnako bude spoločnosť Google na Androidoch ponúkať viaceré prehliadače, z ktorých si používateľ bude môcť vybrať.

V tomto momente nie je isté, či sa to dotkne všetkých súčasných používateľov Androidu v Európe alebo Google len zakomponuje do systému výber prehliadača pri prvom spustení. Spoločnosť by mohla zvoliť aj taktiku notifikácií, ktoré bude upozorňovať na možnosť výberu, čo by ale malo zrejme na daný problém minimálny efekt.

V minulosti mal podobné problémy aj Microsoft, ktorý rovnako predinštalovával svoje produkty do systému Windows. Po udelení pokuty v roku 2004 vo výške pol miliardy dolárov musel vytvoriť špeciálnu verziu Windows bez prehrávača Windows Media Player či navrhovať výber prehliadačov, ktoré si používateľ môže nainštalovať namiesto Internet Explorera. Uvidíme, či zmena v prípade spoločnosti Google prinesie želaný efekt.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio